Рогов: Руската војска спречи офанзива на Киев во Запорожје

Сподели со своите пријатели

Руската армија ги спречи плановите за офанзива на вооружените сили на Украина во областа Запорожје, изјави денеска членот на главниот совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов.

Loading...

„Благодарение на нашите превентивни дејствија, плановите на непријателот да изврши широка офанзива на ослободениот дел на регионот Запорожје со цел да стигне до брегот на Азовското Море беа спречени“, изјави Рогов за РИА Новости.

Според него, сега украинските сили се принудени да ги повлечат резервните трупи, вклучително и од насоката Доњецк, за да ја задржат линијата на фронтот.

Руската армија претходно објави дека започнала локални офанзивни операции во областа Запорожје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел размислува за снабдување на Украина со одбранбениот систем „Железна купола“

Борбите се водат речиси по целата линија на фронтот, а главните се во областа на градовите Орехов и Гуљајполе.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.