Шангај

Сподели со своите пријатели

Патниците кои носат заштитни маски денеска ги преполнија возовите на метрото во Пекинг и Шангај, бидејќи двата најголеми града во Кина се поблиску до живот со Ковид-19, додека милиони луѓе ширум земјата се заразени со коронавирус, чие ширење е главно неконтролирано. Loading… По три години немилосрдни ограничувања во борбата противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетителите на забавниот парк Дизни во кинескиот град Шангај останаа заробени во паркот откако властите и управителите на паркот воведоа вонредно затворање поради коронавирусот, пренесува N1. Loading… На социјалните мрежи се појавија видеа од луѓе кои наводно брзаат кон заклучените врати на тематскиот парк во обид да побегнат од карантин,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Забавниот парк на Дизни во Шангај денеска ненадејно ја прекина работата поради мерките за спречување на коронавирусот, а во моментот на објавувањето на сите посетители им беше наредено да останат во паркот додека не се тестираат за вирусот. Loading… Забавниот парк соопшти во 11:39 часот по локално време дека привременоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на кинескиот град Шангај денеска наредија масовно тестирање на 1,3 милиони жители на централниот кварт Јангпу. Loading… На тестираните нема да им биде дозволено да ги напуштат своите домови додека не се добијат резултатите. Слични мерки беа воведени и во текот на летото, кога целиот град со 25 милиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силни ветрови и обилни дождови го зафатија источниот брег на Кина во четвртокот, а тајфунот Муифа предизвика превентивна евакуација на повеќе од милион луѓе и откажување на летовите во Шангај. Loading… Сепак, властите не пријавија смртни случаи, повредени или поголема штета, делумно поради тоа што беа преземени бројни превентивни мерки.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите комерцијални летови се откажани на двата големи аеродроми во Шангај, во источна Кина, поради пристигнувањето на тајфунот Муифа, соопшти управата на тие два аеродроми. Loading… Како што се наведува, граѓаните ќе бидат навремено информирани за промените на летовите во зависност од развојот на ситуацијата поврзана со тајфунот. Тајфунот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Популарните туристички места во кинескиот град Шангај нема да светат две ноќи за да се заштеди електрична енергија, соопштија властите. Loading… Областа на брегот, позната по мешавината на историски и футуристички градби, е една од најпознатите знаменитости во финансискиот центар на Кина, објави Би-Би-Си. Шангај не е единствениот погоден одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хаос избувна во продавница на Икеа во Шангај во саботата, откако клиентите почнаа да бегаат од властите кои се обидоа да ги стават во карантин. Loading… Здравствените власти се обидоа да затворат продавница во провинцијата Ксухуи, откако клиент бил во близок контакт со лице кое тестирало позитивно за КОВИД-19. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гигафабриката на американскиот производител на автомобили Тесла во Шангај, Кина произведе еден милион возила за три години, што претставува пресвртница, објави компанијата, пренесува Ксинхуа. Loading… Основана во 2019 година, гигафабриката Тесла во Шангај е првата гигафабрика на производителот на автомобили надвор од САД, со стапка на локализација на индустрискиот синџирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шангај утре ќе премине во нова фаза на контрола на епидемијата на Ковид-19, која вклучува постепено нормализирање на животот, а властите ќе дозволат трговските центри и продавниците повторно да се отворат и луѓето во областите со „низок ризик“ да се вратат на работа. соопштија градските власти. Loading… Железничкиот сообраќај истоПрочитај повеќе