Дизниленд во Шангај ја прекина работата поради коронавирусот

Сподели со своите пријатели

Забавниот парк на Дизни во Шангај денеска ненадејно ја прекина работата поради мерките за спречување на коронавирусот, а во моментот на објавувањето на сите посетители им беше наредено да останат во паркот додека не се тестираат за вирусот.

Loading...

Забавниот парк соопшти во 11:39 часот по локално време дека привремено ќе ја затвори главната тематска област и околните области, вклучително и нејзината шопинг улица, за да се усогласат со мерките за превенција од вируси, објави Ројтерс.

Владата на Шангај на својот официјален профил на Bi Chat објави дека паркот им забранува на луѓето да влегуваат или излегуваат и дека сите посетители ќе мора да ги чекаат резултатите од тестот.

Според извештаите, секој што го посетил паркот од 27 октомври ќе мора да биде тестиран за корона вирусот три пати во три дена.

Според корисниците на социјалните мрежи, забавниот парк продолжил да организира возења за посетителите блокирани во паркот за време на затворањето.

Портпаролот на Шангај Дизни Парк рече дека одморалиштето сè уште има „ограничено снабдување“ и ги следи упатствата на кинеските здравствени власти.

Одморалиштето во саботата соопшти дека започнало да работи со намалена работна сила за да се придржува до мерките насочени кон борба против Ковид-19.

Шангај пријави 10 случаи на локално пренесување заклучно со 30 октомври, од кои сите се вели дека се асимптоматски луѓе.

Loading...

Затворањето го означува најновото нарушување во Шангајското Дизни одморалиште, кое беше затворено повеќе од три месеци за време на заклучувањето на Шангај претходно оваа година, според британската агенција.

Паркот исто така беше затворен два дена во ноември минатата година со повеќе од 30.000 посетители заглавени внатре, јави Танјуг.