Жителите на Пекинг и Шангај се враќаат на работа

Сподели со своите пријатели

Патниците кои носат заштитни маски денеска ги преполнија возовите на метрото во Пекинг и Шангај, бидејќи двата најголеми града во Кина се поблиску до живот со Ковид-19, додека милиони луѓе ширум земјата се заразени со коронавирус, чие ширење е главно неконтролирано.

Loading...

По три години немилосрдни ограничувања во борбата против коронавирусот, претседателот Си Џинпинг овој месец стави крај на политиката на земјата на нулта толеранција за ковид-19, заклучувања и немилосрдни тестирања, во услови на протести и ширење на епидемијата.

Здравствените експерти и жителите се загрижени дека статистиката на Кина, која не покажува нови смртни случаи од Ковид-19 во шесте дена до недела, не го одразува реалниот број на смртни случаи и дека кревкиот здравствен систем во земјата е претерано оптегнат.

По првичниот шок од промената на политиката и неколку недели во кои жителите на Пекинг и Шангај останаа во затворени простории, справувајќи се со болеста или обидувајќи се да ја избегнат, постојат знаци дека животот е на пат да се врати кон нешто поблиску до нормалното.

Возовите на метрото во Пекинг и Шангај беа преполни, додека некои големи артерии во двата града беа заглавени со бавни патници во понеделникот. „Подготвен сум да живеам со пандемијата“, рече 25-годишниот жител на Шангај Лин Зиксин, додавајќи дека „затворањето не е долгорочно решение“.

Оваа година, во обид да се спречи ширењето на инфекцијата низ земјата, 25 милиони луѓе во трговскиот центар на Кина издржаа два месеци горчлива изолација под строги карантини што траеја до 1 јуни.

Се враќа во нормала

Живите улици на Шангај се во остар контраст со атмосферата во април и мај, кога ретко кој можеше да се види надвор.

Годишниот божиќен пазар што се одржува во Бунд, трговскиот кварт во Шангај, беше популарен кај жителите на градот во текот на викендот.

Loading...

Толпи луѓе се собраа во неделата за време на сезоната на зимски одмори во Шангај Дизниленд и во Пекинг студиото Универзал, чекајќи во редици за возење во облека со божиќна тема.

Бројот на патувања до живописните места во јужниот град Гуангжу се зголеми за 132 отсто овој викенд во споредба со минатиот викенд, објави локалниот весник The 21st Century Business Herald.

„Сега, во најголем дел, сите се вратија на својата нормална рутина“, рече 29-годишниот жител на Пекинг по презиме Хан, додавајќи дека „напнатата атмосфера поминала“.

Кина е последната голема земја која почна да го третира ковидот како ендемичен. Нејзините мерки за штедење ја забавија економијата до нејзината најниска стапка на раст во речиси половина век, нарушувајќи ги глобалните синџири на снабдување и трговија.

Втората по големина економија во светот се очекува да страда уште повеќе на краток рок, бидејќи бранот Ковид-19 се шири во производствените области и работната сила се разболува, пред да закрепне следната година, велат аналитичарите.