Тајфун ја погоди Кина, над милион евакуирани

Сподели со своите пријатели

Силни ветрови и обилни дождови го зафатија источниот брег на Кина во четвртокот, а тајфунот Муифа предизвика превентивна евакуација на повеќе од милион луѓе и откажување на летовите во Шангај.

Loading...

Сепак, властите не пријавија смртни случаи, повредени или поголема штета, делумно поради тоа што беа преземени бројни превентивни мерки.

Муифа е најсилниот тајфун што го погодил Шангај, најнаселен кинески град со 25 милиони жители, од 1949 година, објави државната телевизија CCTV.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Поради ризикот од поплави или оштетување на домовите, над 400.000 Шангајци се евакуирани на безбедно како мерка на претпазливост, како и 1,26 милиони жители на соседната крајбрежна провинција Жеџијанг.

Кинеските медиуми објавија снимка од шангајската полиција во флуоресцентни жолти униформи како оди од врата до врата во старите населби, помагајќи да се евакуираат жителите и да ги сместат во спортски сали.

Тајфунот Муифа во четвртокот вечерта падна на копно во Шангај. Управата на двата главни градски аеродроми, Пудонг и Хонгчиао, веќе најави откажување на сите летови во средата навечер поради приближувањето на тајфунот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Откажани се вкупно 665 летови од метрополата, објави CCTV.

Тајфунот продолжува да се движи кон север по должината на брегот на источна Кина. Моментално се наоѓа во провинцијата Џиангсу, северно од Шангај.

Loading...

Неговата сила „постепено ќе слабее“ со ветрови што сега дуваат само „околу 90 км/ч“, објави Националната метеоролошка служба.