Португалија (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Португалија го забележа најтоплиот месец во мај од 1931 година, а речиси целата нејзина територија беше погодена од силна суша, соопшти Националниот метеоролошки институт во својот месечен извештај за климата. Loading… „Мај беше најтоплиот месец во последните 92 години“, соопшти Португалскиот институт за море и атмосфера (ИПМА). Просечната максимална температураПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Португалија започна годинешниот карневал,познат по политичката сатира, а на улиците во градот Торес Ведрас можат да се видат фигури од ајкули со ликовите на претседателите на Русија и САД, Владимит Пурин и Доналд Трамп, но и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.   Loading…   Главите со ликот на ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалската полиција уапсила бразилски државјанин на Меѓународниот аеродром во Лисабон, под обвинение дека во лажна задница, односно панталони со додатоци, пренел килограм кокаин. Пронајдена подморница на Ескобар, постои сомнеж дека на неа се крие големо богатство Loading… Локалните медиуми пренесуваат дека мажот во Лисабон допатувал со авион од градот БелемПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наставници од девет европски земји деновиве се во Куманово, а во рамките на проектот „Our story, true story“.   Loading…   Гостите од Полска, Турција, Чешка, Словачка, Литванија, Португалија, Германија и Романија во рамките на својот престој во Куманово ќе ја имплементираат втората фаза од проектот, која вклучува подготовка наПрочитај повеќе