Португалија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Пратениците во португалскиот парламент денеска ќе гласаат за нацрт-законот со кој ќе се дозволи медицински потпомогнато самоубиство во одредени околности, откако конечната верзија на законот беше одобрена на комисијата во средата. Loading… За возрасните, евтаназијата ќе биде дозволена само доколку желбата е „непосредна и повторена, сериозна, слободна и информирана“, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нејтан Хедлок се преселил во Португалија за да избега од насилството и лошата благосостојба во САД, но и да продолжи да ужива во сонцето и морето што ги обожавал во Калифорнија. Loading… „Лисабон ги исполни сите критериуми“, вели 40-годишниот американски претприемач. „Има дури и висечки мост кој изгледа како ГолденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Португалија, бројот на кражби во продавници може да скокне за 40 отсто во споредба со минатата година, бидејќи жителите крадат конзервирана риба, масло, леб, кафе и друга основна храна поради зголемените цени на храната, пишува португалскиот неделник Expresso, повикувајќи се на официјални податоци. Loading… „Овој феномен е особено изразенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалската министерка за здравство Марта Темидо поднесе оставка неколку часа откако во Португалија почина бремена индиска туристка, пишува Ројтерс. Loading… Трудницата поради полн капацитет не била примена во породилиштето. 34-годишна Индијка почина од срцева слабост на пат кон друга болница во Лисабон. Португалскиот министер Антонио Коста изјави дека смртта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 60 летови беа откажани во Лисабон во неделата, последниот ден од штрајкот на персоналот на земјата, покажаа податоците од националниот аеродромски оператор АНА. Loading… Вработените во компанијата за ракување со багаж Портвеј бараат поголема плата за годишен одмор и полесно унапредување. Податоците од веб-страницата на АНА покажаа дека 31Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Португалија препорача 43 локални заедници привремено да ги зголемат цените на водата за најголемите потрошувачи и да го прекинат чистењето на улиците, наводнувањето на јавните паркови и градините, бидејќи земјата се бори со невидена суша, пренесува Ројтерс. Loading… Целото копно на Португалија се бори со силна или екстремнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалија, зафатена од третиот топлотен бран од почетокот на јули, повторно се бори со неколку пожари. Loading… Вчера попладне речиси 2.000 пожарникари беа мобилизирани за гаснење на пожарите ширум земјата, соопшти португалската Цивилна заштита. Најголемиот пожар, кој беснееше во околината на Виља Реал, на крајниот север, во неделата почна даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалија вчера почна со примена на тридневна забрана за влез во шумите, со цел да се спречат можните пожари. Loading… Оваа одлука во петокот ја донесе владата во Лисабон, бидејќи Португалија е во период на сериозна суша, а неколку разорни пожари ја зафатија земјата ова лето, пренесе АП. Со меркатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шумскиот пожар, кој и денес мобилизираше околу 1.200 пожарникари, уништи околу 24.000 хектари вегетација во природниот парк во планинската област во централна Португалија. Loading… Пожарникарите имаат поддршка од 400 возила и се очекува во утринските часови да се приклучат и авиони за ставање под контрола на пожарот до петок, когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалија го забележа најтоплиот месец во мај од 1931 година, а речиси целата нејзина територија беше погодена од силна суша, соопшти Националниот метеоролошки институт во својот месечен извештај за климата. Loading… „Мај беше најтоплиот месец во последните 92 години“, соопшти Португалскиот институт за море и атмосфера (ИПМА). Просечната максимална температураПрочитај повеќе