Португалија

Сподели со своите пријатели

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса го потпиша законот за декриминализирање на евтаназија во закон откако парламентот ги отфрли последните четири вета во петокот. Loading… Во соопштението од неговиот кабинет се вели дека претседателот го потпишал законот врз основа на неговите обврски од Уставот, пренесе Ројтерс. Португалија стана шестата земјаПрочитај повеќе

red green and yellow flag

Сподели со своите пријатели

Португалскиот парламент ја легализираше евтаназијата за луѓето кои боледуваат од неизлечива болест и трпат неподносливи болки, објави лондонски „Тајмс“. Loading… Ова е четврти пат како парламентот одобрува евтаназија, но претседателот стави вето претходните три пати. Дебатата за евтаназија ја подели претежно католичката земја и наиде на силно противење од претседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалската влада планира да ја прекине наплатата на данокот на додадена вредност (ДДВ) за купување на 44 основни прехранбени производи на шест месеци со цел да ја спречи високата инфлација, најави премиерот Антонио Коста. Loading… Прекинувањето на наплатата е составен дел од договорот што владата го потпиша со производителите иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалската полиција уапси маж осомничен за убиство и канибализам и истражува дали „сомнителното месо“ пронајдено во неговиот куфер ги претставува човечките останки на наводната жртва. Loading… Како што пренесува Дејли Мејл, Беголеа Мендес Фернандес (25) е уапсен на аеродромот во Лисабон откако пристигнал со авион од Амстердам. Се сомневаат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сонувате за идеален град за живеење, можеби е време да обрнете внимание на Лисабон, историски град полн со приказни и весели бои, каде сонцето сјае 300 дена во годината, а температурата ретко се спушта под 15 степени целзиусови. Loading… Град во кој се чувствувате безбедно талкајќи дење и ноќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците во португалскиот парламент денеска ќе гласаат за нацрт-законот со кој ќе се дозволи медицински потпомогнато самоубиство во одредени околности, откако конечната верзија на законот беше одобрена на комисијата во средата. Loading… За возрасните, евтаназијата ќе биде дозволена само доколку желбата е „непосредна и повторена, сериозна, слободна и информирана“, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нејтан Хедлок се преселил во Португалија за да избега од насилството и лошата благосостојба во САД, но и да продолжи да ужива во сонцето и морето што ги обожавал во Калифорнија. Loading… „Лисабон ги исполни сите критериуми“, вели 40-годишниот американски претприемач. „Има дури и висечки мост кој изгледа како ГолденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Португалија, бројот на кражби во продавници може да скокне за 40 отсто во споредба со минатата година, бидејќи жителите крадат конзервирана риба, масло, леб, кафе и друга основна храна поради зголемените цени на храната, пишува португалскиот неделник Expresso, повикувајќи се на официјални податоци. Loading… „Овој феномен е особено изразенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалската министерка за здравство Марта Темидо поднесе оставка неколку часа откако во Португалија почина бремена индиска туристка, пишува Ројтерс. Loading… Трудницата поради полн капацитет не била примена во породилиштето. 34-годишна Индијка почина од срцева слабост на пат кон друга болница во Лисабон. Португалскиот министер Антонио Коста изјави дека смртта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 60 летови беа откажани во Лисабон во неделата, последниот ден од штрајкот на персоналот на земјата, покажаа податоците од националниот аеродромски оператор АНА. Loading… Вработените во компанијата за ракување со багаж Портвеј бараат поголема плата за годишен одмор и полесно унапредување. Податоците од веб-страницата на АНА покажаа дека 31Прочитај повеќе