Португалија

Сподели со своите пријатели

Лидерот на десниот центар Луис Монтенегро беше именуван за премиер на Португалија во средата вечерта, но ќе мора да формира коалициска влада и да се справи со растечката екстремна десница по тесната победа на неговата партија на парламентарните избори. Loading… 51-годишниот адвокат и пратенички ветеран го наследува Антонио Коста одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Сао Теотонио, рурален град во југозападна Португалија, има повеќе индиски и непалски ресторани отколку португалски. Loading… Тоа има смисла кога ќе дознаете дека работниците од Јужна Азија работат на плантажите со овошје што ја сочинуваат егзистенцијата во регионот, пишува АФП. Непалскиот имигрант Меш Катри бере малини и јагоди воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски пропагандист тесно поврзан со Владимир Путин неодамна ја изнесе идејата членка на НАТО да стане дел од Русија среде војната во Украина. Loading… За време на неодамнешната програма на државната телевизија, водителот Владимир Соловјов зборуваше за Лисабон, главниот град на Португалија, и рече дека има причина зошто таа земјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 пожарникари се борат со серија шумски пожари во Португалија, додека Португалија и соседна Шпанија се соочуваат со неколкудневни екстремни летни горештини со температури кои достигнуваат над 40 степени целзиусови во многу области. Loading… Во Португалија во вторник избувнаа три големи пожари, а најголемиот беше на југозапад воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Португалија пожарите зафатија илјадници хектари поради високите температури, повеќе од 1.400 луѓе се евакуирани, а најмалку девет пожарникари се повредени додека се гасат со пожарите. Loading… Температурите над 40 степени целзиусови се очекува да погодат голем дел од Пиринејскиот Полуостров оваа недела, објави Би-Би-Си. Во Португалија во понеделникот еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско денеска, на вториот ден од посетата на Португалија, ги повика студентите да го направат светот поправеден и поинклузивно место и да ја искористат својата привилегија во борбата против глобалното затоплување и економските нееднаквости. Loading… Тој ги повика студентите да преземат ризик и да го отфрлат искушението само даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 40 луѓе загинаа, повеќето во Алжир, во шумските пожари на Медитеранот што им се закануваат на селата и одморалиштата, а илјадници се евакуирани. Loading… Грција се подготвува за нови летови за евакуација од Родос, додека пожари беснеат и на островите Крф и Евија. Топлотниот бран не стивнува, сеПрочитај повеќе

silhouette of trees during sunset

Сподели со своите пријатели

Со помош на локалните жители, стотици португалски пожарникари од вторникот се борат со шумскиот пожар во природен парк во близина на популарната дестинација за одмор Каскаис, а силните ветрови ги отежнуваат напорите. Loading… Пожарот избувна во вторник попладне во планинска област која е дел од природниот парк Синтра-Каскаис, кој зафаќаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса го потпиша законот за декриминализирање на евтаназија во закон откако парламентот ги отфрли последните четири вета во петокот. Loading… Во соопштението од неговиот кабинет се вели дека претседателот го потпишал законот врз основа на неговите обврски од Уставот, пренесе Ројтерс. Португалија стана шестата земјаПрочитај повеќе

red green and yellow flag

Сподели со своите пријатели

Португалскиот парламент ја легализираше евтаназијата за луѓето кои боледуваат од неизлечива болест и трпат неподносливи болки, објави лондонски „Тајмс“. Loading… Ова е четврти пат како парламентот одобрува евтаназија, но претседателот стави вето претходните три пати. Дебатата за евтаназија ја подели претежно католичката земја и наиде на силно противење од претседателотПрочитај повеќе