Полска (Page 23)

Сподели со своите пријатели

Полска бара од Германија да плати 1,3 трилиони долари за штетите предизвикани за време на Втората светска војна. Loading… Како што најави вицепремиерот на полската влада Јарослав Качински, Варшава сака да преговара со Берлин за исплата на репарации во тој проценет обем. Тоа е сума со која, како што веруваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од Полска и балтичките земји членки – Естонија, Латвија и Литванија денеска беа упатени повици до Европската унија за воведување забрана за туристички визи за руските граѓани, со предупредување дека се работи за национална безЛатвија, Либедност, додека војната на Русија против Украина продолжува, пренесува АП. Loading… Но, на состанокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска потпиша договор со Јужна Кореја за купување тенкови, хаубици и муниција во вредност од 5,8 милијарди евра, пренесува АП. Loading… Тие беа потпишани од полскиот вицепремиер и министер за одбрана Маријуш Блашчак и јужнокорејскиот министер за одбранбени набавки Еом Донг-хван во воената база во северниот полски град Мораг, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите земји-членки во текст објавен денеска на веб-страницата на германски „Велт“. Loading… „Политичката практика покажа дека позициите на Германија и Франција се поважни од сите други“, напиша Моравјецки во напис за германскиот весник „Велт“ и повика на пристапПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска потврди дека го регистрирала првиот случај на мајмунски сипаници, јави денеска агенцијата ПАП, цитирајќи го министерот за здравство Адам Ниџиелски. Loading… Според Светската здравствена организација (СЗО), досега се пријавени повеќе од 1.000 случаи на мајмунски сипаници надвор од африканските земји, каде што болеста е почеста, пренесува Ројтерс. Случаи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија нема да ѝ плаќа пари на Полска како дел од поттикот за економско закрепнување од Ковид се додека Варшава не го укине дисциплинскиот режим за судиите и на тој начин повторно не воспостави независно судство, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… Полска требаше даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доставувањето оружје на Украина беше главната цел на посетата на претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија на Киев, изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблонски, на радио станицата РМФ ФМ. Loading… Полскиот претседател Анджеј Дуда во средата заедно со колегите од Летонија, Литванија и Естонија гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на руската воена операција во Украина, 2,65 милиони луѓе побегнале од таа земја во Полска, соопшти денеска полската граничари. Loading… Според Би-Би-Си, бројот на луѓе кои ја преминуваат границата со Полска значително е намален во последните недели, а зголемен е и бројот на луѓе кои преминуваат во Украина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека се согласува со украинскиот претседател Володимир Зеленски дека руските акции во предградијата на Киев и на други места во земјата претставуваат геноцид. Loading… „Тешко е да се негира, се разбира“, изјави Дуда за Си-Ен-Ен. „Ова е злосторство што ги исполнува карактеристиките на геноцид, особеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија е главната пречка на патот за воведување построги санкции кон Русија, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading…   Захарова: Киев настојува да ги наруши мировните преговори   „Мораме да видиме дека, без разлика како и пристапуваме на Унгарија, ова е четврта ваква победа и мора да ги почитувамеПрочитај повеќе