Полска

Сподели со своите пријатели

Полска потврди дека го регистрирала првиот случај на мајмунски сипаници, јави денеска агенцијата ПАП, цитирајќи го министерот за здравство Адам Ниџиелски. Loading… Според Светската здравствена организација (СЗО), досега се пријавени повеќе од 1.000 случаи на мајмунски сипаници надвор од африканските земји, каде што болеста е почеста, пренесува Ројтерс. Случаи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија нема да ѝ плаќа пари на Полска како дел од поттикот за економско закрепнување од Ковид се додека Варшава не го укине дисциплинскиот режим за судиите и на тој начин повторно не воспостави независно судство, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… Полска требаше даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доставувањето оружје на Украина беше главната цел на посетата на претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија на Киев, изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблонски, на радио станицата РМФ ФМ. Loading… Полскиот претседател Анджеј Дуда во средата заедно со колегите од Летонија, Литванија и Естонија гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на руската воена операција во Украина, 2,65 милиони луѓе побегнале од таа земја во Полска, соопшти денеска полската граничари. Loading… Според Би-Би-Си, бројот на луѓе кои ја преминуваат границата со Полска значително е намален во последните недели, а зголемен е и бројот на луѓе кои преминуваат во Украина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека се согласува со украинскиот претседател Володимир Зеленски дека руските акции во предградијата на Киев и на други места во земјата претставуваат геноцид. Loading… „Тешко е да се негира, се разбира“, изјави Дуда за Си-Ен-Ен. „Ова е злосторство што ги исполнува карактеристиките на геноцид, особеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија е главната пречка на патот за воведување построги санкции кон Русија, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading…   Русија за масакрот во Буча: Знаеме кој го нарачал ова, тие се мајстори за провокација   „Мораме да видиме дека, без разлика како и пристапуваме на Унгарија, ова е четвртаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот вицепремиер Јарослав Качински изјави дека Полска е отворена за идејата САД да распоредат тактичко нуклеарно оружје на нејзина територија. Loading… Тој го повика Вашингтон да испрати повеќе војници во Европа.   Војната во Украина: Што е руската платеничка група Вагнер   Качински, кој е и лидер на владејачката партијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Закрепнувањето на руската рубља покажува дека западните санкции против Москва не ја служат нивната цел, изјави во саботата полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading… Бројни земји, вклучително и сите членки на ЕУ, воведоа ограничувања на Русија откако таа ја нападна Украина кон крајот на февруари.   Генерал Мизинцев: Русија отвора коридорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако чешкиот министер за одбрана Јане Чернохова и полскиот министер Мариуш Блашчак решија да го бојкотираат состанокот на министрите за одбрана на Вишеградската група во Будимпешта во среда и четврток поради ставовите на унгарскиот премиер Виктор Орбан по рускиот напад на Украина и неговата попустливост кон Русија. Loading… – НемаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски дипломати, од кои 45 протерани од Полска, ја напуштија територијата на таа земја, изјави амбасадорот на Русија во Варшава, Сергеј Андреев. Loading… Полска во средата објави дека протерува 45 руски дипломати поради сомневање дека се занимавале со шпионажа, потсетува РИА Новости.     Варшава најави и дека нема даПрочитај повеќе