Полска станува тенковска велесила

Сподели со своите пријатели

Полска денеска официјално побара согласност од Германија за испорака на тенкови „Леопард 2“ на Украина.

Loading...

Тоа најверојатно ќе бидат 14 тенкови кои можат да формираат една чета.

По тој пат ќе оди и Финска, која изрази подготвеност да испрати десет „леопарди“, што најверојатно ќе го направат и Данска и Холандија.

Со 14-те „Челинџер 2“ испратени од Велика Британија, тоа се околу 60 тенкови.

Сè уште има недостиг од 40 од вкупно сто тенкови што треба да ги обезбедат земјите од Европската унија.

Инаку, Украина упорно бара испорака на 300 модерни тенкови од западно производство, со кои треба да се спротивстави на претстојната руска офанзива напролет.

Полска досега има испорачано повеќе од 250 тенкови Т-72 на Украина.

Варшава на овој начин се ослободи од старата советска опрема и се сврте исклучиво кон оружје од западно потекло.

Loading...

Полска сега има околу 240 тенкови „леопард 2“ во својот арсенал, поточно 137 тенкови од верзијата А4, 105 тенкови од верзијата А5 и десетина ПЛ машини.

Купува 1.300 тенкови

По почетокот на војната во Украина, Полска најави дека ќе купи вкупно 1.300 тенкови од Америка и Јужна Кореја.

Од Америка се нарачани 250 тенкови од типот „Абрамс“, по цена од 4,6 милиони долари по примерок.

Тие тенкови ќе бидат дел од Првата оклопна бригада во Варшава, која ќе биде дел од новоформираната 18-та механизирана дивизија.

Првиот контингент тенкови треба да пристигне во 2025 година, а дотогаш Армијата на САД и позајмила на Полска 28 „Абрамс“ за обука.

Инаку, договорот со Америка е вреден вкупно шест милијарди долари и вклучува 28 возила за вадење тенкови, 17 лансирни мостови, 776 тенковски митралези и 33.000 тенковски топовски гранати.

Од овие средства ќе бидат исплатени и 74 воени и цивилни советници од Америка.

Црниот Пантер

Полска потпиша уште позначаен договор со Јужна Кореја, за набавка на 980 тенкови „К2 црн пантер“.

Loading...

Договорот предвидува првите 180 тенкови да пристигнат од Јужна Кореја, додека останатите 800 под ознаката „Волк“ ќе се произведуваат во Полска.

Резервоарот „К2 црн пантер“ е произведен од „Хјундаи“ и припаѓа на истата класа како „Абрамс“. Има 120 мм автоматски топовски натоварувач, што значи дека има само тричлен екипаж. Тежи 55 тони, дури 13 тони помалку од „Абрамс“.

Полска, благодарение на нејзината растечка економија, издвојува три проценти од својот бруто домашен производ за одбрана. Тоа е двојно повеќе од Германија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.