Њујорк (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во средата, на 26 јули, се урна кран во Њујорк. Инцидентот се случил нешто пред 7:30 часот по локално време. Loading… Истрагата на градските власти покажала дека нема докази за незаконски чин. Според нивното објаснување, имало истекување на хидраулична течност на топлата конструкција. Затоа, човечката грешка беше исклучена, а оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во судир на два автобуси, од кои едниот двокатен туристички автобус, синоќа во Њујорк, на Менхетен, се повредени 18 лица кои се пренесени во болници, соопштија службите за итна помош. Loading… Судирот се случил синоќа околу 19 часот по локално време (1 часот по полноќ во петокот по средноевропско време),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 13 лица се повредени за време на улична забава во американскиот град Сиракуза, во државата Њујорк, на настан на кој присуствувале неколку стотици луѓе, соопштија локалните власти. Loading… Најмалку четири лица се здобиле со прострелни рани, додека пет се ранети во напад со нож, пренесе АП. Останатите се здобилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Училиштата низ американскиот источен брег ги откажаа активностите на отворено, летовите беа приземјени, а милиони Американци беа принудени да останат затворени во средата бидејќи чадот од шумските пожари во Канада се оддалечи на југ, покривајќи ги градовите во густа жолтеникава магла. Loading… Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредувања заПрочитај повеќе

people on road during daytime

Сподели со своите пријатели

За многу Американци, годишната плата од 100.000 долари изгледа како симбол на успех, но тоа е релативно и се зависи од тоа каде живеете. Loading… На пример, во Њујорк, таа сума, по одбивањето на даноците и скапите сметки за живот, излегува дека е 36.000 долари, објави Блумберг. Податоците од 76Прочитај повеќе

a man holding his stomach with his hands

Сподели со своите пријатели

Њујорк донесе закон со кој се забранува дискриминација врз основа на тежина. Loading… Градските советници кои го поддржаа донесувањето на законот изјавија дека дебелите луѓе имаат потешкотии во рестораните и театрите, а истакнаа и дека луѓето со прекумерна тежина биле дискриминирани при делењето велосипеди од градските власти, јавува Би-би-си. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу три милиони луѓе го следеле летот на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од Москва во Њујорк преку „Флајтрадар“, соопшти портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Loading… „Летот Москва-Њујорк на Сергеј Лавров го следеа повеќе од 700.000 луѓе на „Флајрадар“ во исто време, а вкупноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Паркинг гаража со четири ката се урна вчера во долниот дел на Менхетен, Њујорк, во близина на Универзитетот Пејс, при што најмалку еден работник загина, а пет други се повредени, соопштија властите. Loading… Пожарникарите беа извлечени од урнатата конструкција поради нестабилни услови и сега трагаат по жртви со помош наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а две други се тешко повредени при уривање на мал авион на Лонг Ајленд, Њујорк, соопшти полицијата. Loading… Авионот за разгледување се урнал во неделата околу 15 часот по локално време, соопштија официјални лица.   #UPDATE – Long Island, New York Reports say plan is small, possiblyПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градските власти на Њујорк се согласија да платат милионска отштета на демонстрантите кои ја тужеа полицијата за прекумерно справување со протестите против расизмот во јуни 2020 година, по убиството на Џорџ Флојд. Loading… Според спогодбата, секој од 300-те демонстранти уапсени во Мот Хевен, населба во Бронкс, ќе добие 21.500 долариПрочитај повеќе