Копале нелегален тунел под Њујорк. Уапсени 9 лица, две згради нестабилни

Сподели со своите пријатели

По откривањето на таен тунел под историската синагога во Бруклин, полицијата уапси девет членови на њујоршката еврејска заедница Хасид под сомнение дека го ископале тунелот, пишува Би-би-си.

Loading...

Тие се товарат за несовесно загрозување и попречување на државната администрација. Тие се судрија и со полицијата.

Портпаролот на Чабад ги нарече „група екстремистички студенти“.

Тунелите се изградени под истакната улица во Бруклин, каде што се наоѓа седиштето на движењето Чабад-Лубавич. Зградата претставува едно од најважните еврејски места во градот.

Загрижени дека тајниот нелегален тунел може да предизвика штета на имотот, водачите на Чабад ги повикаа градските инспектори во понеделникот да извршат итна структурна инспекција.

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА

Полицијата, која исто така излегла на местото на настанот, затекнала група млади луѓе кои ги блокирале напорите да го прегледаат тунелот и да го покријат со цемент.

Некои од мажите го пробија ѕидот на просторот за молитва, што на крајот резултираше со апсење.

Рабинот Јехуда Крински, претседател на Чабад, се заблагодари на полицијата за нивните напори и рече дека заедницата е „шокирана од вандализмот на група млади агитатори“.

– Овие одвратни дејствија ќе бидат истражени, а светоста на синагогата ќе биде вратена – рече тој.

Засега не е познато кој го изградил тунелот, како го направил тоа и кои биле нивните мотиви, но се чини дека тунелот е поврзан со барем уште една зграда на истата улица.

Еден локален жител изјави за Њујорк Тајмс дека луѓето сакале да изградат тунел за да го забрзаат проширувањето на синагогата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Некои членови кои присуствуваа на службите и функциите во Чабад, наводно, се пожалиле на пренатрупаност во зградата во последниве години.

Се обиде да спречи проверка и полнење на тунелот

Видеата и фотографиите од внатрешноста на зградата во понеделникот покажаа мала група, главно млади мажи, кои се обидуваат да го спречат тунелот да се наполни со цемент.

Loading...

Некои од нив искинале дрвени штици од ѕидовите на храмот и со нив ја блокирале полицијата

Зградата, која секоја година ја посетуваат илјадници посетители, порано била дом на водачот на православното еврејско движење, рабинот Менахем Мендел Шнеерсон.

Рабинот е заслужен за водството на Чабад-Лубавич и за ревитализација на верската заедница на Хасидите откако таа беше уништена во Холокаустот.

Починал во 1994 година, но неговото седиште сè уште е добро познат центар на еврејската религија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За судењето на Трамп беа избрани 12 членови на поротата

Иако движењето Чабад-Лубавичер се шири и неговата мисија е да им посака добредојде на Евреите на сите нивоа на религиозна практика, сè уште има некои клучни поделби во поширокото движење. Се чини дека тие поделби се прелеаа во спорот за тунелот овој месец.

Длабоко религиозна маргинална група во Чабад верува дека рабинот Шнеерсон е еврејскиот Месија, идеја отфрлена од мејнстрим движењето. Ова несогласување е наводно еден од елементите на спорот за тунелот.

Зградата во моментов е затворена бидејќи продолжува проверката на тунелот.

 

Loading...