Њујорк

Сподели со своите пријатели

Коментарите на Доналд Трамп за опасноста од нуклеарно оружје што „би може да ги уништи и Њујорк и Јужна Каролина“ предизвика бројни реакции во САД. Loading… За време на интервјуто со водителката на Фокс Њуз, Лора Инграхам, Трамп рече дека е загрижен за безбедноста на неговите поддржувачи. „Загрижен сум заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде ќе учествува на состаноците на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и Украина. Loading… Како што јави дописникот на ТАСС, авионот на министерот полета од Москва до САД преку северната рута, заобиколувајќи ги „непријателските нации“, за 12Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По откривањето на таен тунел под историската синагога во Бруклин, полицијата уапси девет членови на њујоршката еврејска заедница Хасид под сомнение дека го ископале тунелот, пишува Би-би-си. Loading… Тие се товарат за несовесно загрозување и попречување на државната администрација. Тие се судрија и со полицијата. Портпаролот на Чабад ги наречеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од шесткатна зграда во Бронкс, Њујорк, денеска се урна, а засега нема извештаи за повредени, соопштија локалните власти. Loading… Од противпожарната служба изјавија дека нивната истрага за уривањето на зградата е во прелиминарна фаза, пишува Њујорк Тајмс. Тие додадоа дека пожарникарите трагаат по луѓе кои можеби се заробени подПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една жена го обвини градоначалникот на Њујорк Ерик Адамс за сексуален напад, според судските документи поднесени доцна во средата. Loading… Се вели дека Адамс сексуално ја нападнал жената во 1993 година, „додека двајцата работеле за градот Њујорк“. Адамс ги отфрли обвинувањата и изјави за CBS News дека „не се ниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Големи поплави предизвикани од дожд кои непрекинато паѓаа во текот на ноќта во петокот ја погодија американската метропола Њујорк. Loading… Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, објави дека е прогласена вонредна состојба во сојузната држава, која изминатава недела има претежно дождливо време.   As seen in New York, USA. pic.twitter.com/TB6fhW6ANF —Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади маршираа низ улиците на Њујорк против фосилните горива. Организаторите проценуваат дека имало околу 75.000 демонстранти. Loading… Тие го повикаа американскиот претседател Џозеф Бајден да престане да одобрува нови проекти за нафта и гас, постепено да ги укине постоечките и да прогласи климатска вонредна состојба. „Ние ја имаме моќтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во средата, на 26 јули, се урна кран во Њујорк. Инцидентот се случил нешто пред 7:30 часот по локално време. Loading… Истрагата на градските власти покажала дека нема докази за незаконски чин. Според нивното објаснување, имало истекување на хидраулична течност на топлата конструкција. Затоа, човечката грешка беше исклучена, а оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во судир на два автобуси, од кои едниот двокатен туристички автобус, синоќа во Њујорк, на Менхетен, се повредени 18 лица кои се пренесени во болници, соопштија службите за итна помош. Loading… Судирот се случил синоќа околу 19 часот по локално време (1 часот по полноќ во петокот по средноевропско време),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 13 лица се повредени за време на улична забава во американскиот град Сиракуза, во државата Њујорк, на настан на кој присуствувале неколку стотици луѓе, соопштија локалните власти. Loading… Најмалку четири лица се здобиле со прострелни рани, додека пет се ранети во напад со нож, пренесе АП. Останатите се здобилеПрочитај повеќе