Лавров патуваше 13 часа до Њујорк: Мораше да го заобиколи воздушниот простор на „непријателските земји“

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде ќе учествува на состаноците на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и Украина.

Loading...

Како што јави дописникот на ТАСС, авионот на министерот полета од Москва до САД преку северната рута, заобиколувајќи ги „непријателските нации“, за 12 часа и 45 минути.

Руските новинари кои го придружуваа Лавров на патувањето добија американски визи без ограничувања за патување од 25 милји, како што беше случајот во септември за време на сесијата на Генералното собрание на ОН.

Како што јави дописникот на ТАСС, на сите претставници на руските медиуми им била издадена виза за еднократно влегување пред поаѓање од типот I. Нивните визи важат до април.

Претходно, официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, за ТАСС изјави дека Лавров од 22 до 24 јануари ќе го посети Њујорк за лично да учествува на дебатите на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и на состанокот за Украина.

Се очекуваат и голем број билатерални средби.