Патрушев: Ќе ги постигнеме сите цели. Ќе ја денацизираме Украина

Сподели со своите пријатели

Николај Патрушев, шефот на Советот за безбедност на Руската Федерација и близок сојузник на Путин, повтори дека Русија има намера да ги постигне сите цели на, како што Кремљ ја нарекува својата „специјална воена операција“.

Loading...

„И покрај зголемената воена помош за Украина од САД и другите западни земји, сите декларирани цели на специјалната воена операција секако ќе бидат остварени. Ќе постигнеме демилитаризација и денацификација на Украина, ќе обезбедиме територијален интегритет на Руската Федерација и безбедноста на нашето население“, рече Патрушев, пренесува Тасс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина