Путин разреши еден од своите најмоќни луѓе, ќе го задржи во Советот за безбедност

Сподели со своите пријатели

Претседателот Владимир Путин ќе го задржи деградираниот сојузник Николај Патрушев во највисокото советодавно тело за безбедност на Русија, се вели во декретот објавен во понеделникот.

Loading...

Во еден од најизненадувачките потези во мајската реконструкција на неговата придружба и влада, Путин го премести Патрушев од неговиот 16-годишен мандат како шеф на државната безбедност на позиција без практично никаква моќ – да ја надгледува бродоградбата како помошник на Кремљ.

Без објаснување за деградирањето, Путин поттикна повеќенеделни медиумски и дипломатски шпекулации за тоа што ќе се случи со воинот од Студената војна кој ја дизајнираше стратегијата за национална безбедност на Кремљ, кој со години се смета за еден од најмоќните луѓе во Русија и што тоа значи за курсот на Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Патрушев, поранешен директор на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) од Санкт Петербург, каде што е роден Путин, еднаш испрати чувствителни сигнали од Кремљ и до Кинезите и до Американците.

„Следната позиција на Патрушев ќе биде важен одраз на намерата на Путин“

72-годишниот функционер е исто така заслужен за помагањето во искоренувањето на идеолошките основи на најголемиот конфликт на Русија со Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

„Со оглед на личната важност на Патрушев за стабилноста на режимот на Путин и долгогодишната тенденција на Путин да ги балансира руските силикови (политички влијателни мажи) како Патрушев во вертикалата на моќта, следната позиција на Патрушев ќе биде важен одраз на намерата на Путин“, аналитичарите во Вашингтон – Институт за проучување на војната, според извештајот на мај.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

Рускиот совет за безбедност, со кој претседава Путин, е советодавно тело на Кремљ одговорно за управување и интегрирање на националната безбедносна политика.

Таа нема директна надлежност врз руските безбедносни агенции и министерства.

Loading...

Во декретот објавен во понеделникот на веб-страницата на владата, Путин го назначи и новиот руски министер за одбрана Андреј Белоусов за постојан член на Советот за безбедност.