Патрушев: Сите одговорни за терористичкиот напад ќе бидат казнети

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска изјави дека ќе бидат казнети сите одговорни за терористичкиот напад во концертната сала „Крокус сити хол“, во близина на Москва.

Loading...

Патрушев им рече на новинарите дека ова злосторство е уште една потврда дека тероризмот претставува голема безбедносна закана која бара координирани напори од сите граѓани, разузнавачките служби, агенциите за спроведување на законот и властите на сите нивоа за да се спречат терористичките активности, пренесе Интерфакс.

 

 

Патрушев изрази длабоко сочувство до семејствата и пријателите на загинатите во терористичкиот напад во Подмосковље, како и брзо закрепнување на повредените.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

Според досегашните податоци, во терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“ загинале 93 лица, соопшти Рускиот истражен комитет.

 

Loading...

 

Шефот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) Александар Бортников го информирал претседателот на Русија Владимир Путин дека се уапсени четворицата терористи кои го извршија нападот на Крокус во Москва и уште седум лица, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

Според извештаите, се работи на откривање на соучесниците на терористите.