„Америка ја доближува воената инфраструктура до границите на Русија и Кина“

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, за да ја зачуваат својата имагинарна хегемонија, ја прошируваат својата воена инфраструктура во азиско-пацифичкиот регион, доближувајќи ја до границите на Русија и Кина, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев.

Loading...

„Треба да се спомене дека за да ја зачуваат својата имагинарна хегемонија, САД продолжуваат да предизвикуваат тензии и нестабилност во азиско-пацифичкиот регион“, рече тој во рускиот град Магадан на состанокот за безбедноста на далечниот исток на Русија.

Според неговите зборови, Вашингтон без церемонија ја проширува својата воена инфраструктура и ја доближува до границите на Русија и Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лидерот на демократите во Сенатот побара од Бајден да се откаже

Секретарот на Советот за безбедност на Русија потсети дека САД ја формираа воената алијанса АУКУС (САД, Велика Британија, Австралија) и дека ја разгледуваат можноста за снабдување со оружје на Тајван и формирање на нов сојуз на „пацифичката четворка“. кој би го сочинувале: САД, Јапонија, Австралија и Филипините

Како што досега беше познато како „Кјодо“, Австралија, САД и Јапонија на 23 август ќе одржат поморски вежби во Јужното Кинеско Море.

Рускиот амбасадор наведува дека трите земји ќе испратат големи воени бродови во регионот на Филипините, пренесува Спутник.