несекојдневно (Page 2)

Сподели со своите пријатели

За една од најтесните куќи во Лондон широка само 2,3 метри, сопствениците бараат милион фунти, односно 1,14 милиони евра. Куќата на „Симпсонови“ навистина постои (фото) Оваа интересна недвижнина позната е како Слабата куќа односно Slim House и се наоѓа во Вандсворт, населба во централниот дел на Лондон. Ја срушил куќатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицајка од Њу Џерзи добила отказ откако било откриено дека претходно се појавувала во филмови за возрасни како домино, дама, пренесува „Дејли мејл“. Кристен Химан (31) се борела за да ја задржи својата работа во округот Худсон, но сепак била суспендирана минатиот мај  кога сите дознале за нејзиното минато. ДоминоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниот институт „Паул Емили Виктора“ објави конкурс за 40 работни места во шест бази на Арткикот и Антарктикот. Вртоглаво спуштање 300 метри под мразот на Антарктикот (видео) Услов е познавање на францускиот разиј, а се бараат хемичари, столари, пекари, слаткари и други професии. Русите откриле дека Антарктикот не е онаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светскиот рекорд во задржување здив го постигнал еден француски нуркач во 2009. година кога успеал без дишење да издржи цели 11 минути и 35 секунди. Подоцна, во 2014. година, тој рекорд е соборен за 19 секунди, но тој резултат не е уважен, затоа што не бил официјално регистриран. Трепки одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девојките ширум светот уживаа да се играат со Барби куклите кога беа мали. Секоја од нив делуваше совршено и изгледа дека претставуваше „девојка“ без ниту една маана. Меѓутоа, сега се појавија Барбики со кои сите можат да се поистоветат, бидејќи далеку повеќе наликуваат на обични девојки. На Инстаграм профилот „TrophyПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ретка снежна бура ја зафати пустината Сахара во близина на гратчето Аин Сефра во северозападниот дел на Алжир.  Зошто падна снег во Сахара? Научниците имаат два одговори! Неверојатни снимки го прикажуваат подрачјето познато по екстремно високите температури, прекриено со снег, откако температурата се спуштила под нулата. Како Јапонците чистат снежнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вики Ловинг е една многу необична 60-годишна жена. Таа има 33 домашни миленици, помеѓи кои и оние кои можат да ја изедат – крокодили. СОВЕТ: Како да ги отстраните дамките и непријатните мириси кои ги оставаат вашите миленици? Оваа Австралијанка живее во предградието на Мелбурн, а друштво и прават петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претприемачки настроен крадец во Источна Кина во текот на ноќта украл 800 метри бетонски пат, а жителите на селото Санкеш во провинцијата Џангсу во чудо забележале дека им недостасува половина пат, но отпрвин мислеле дека се реновира. По пријавување во полицијата, меѓутоа, сфатиле дека не се работи за планирани зафати,Прочитај повеќе