Повторно снег во Сахара (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ретка снежна бура ја зафати пустината Сахара во близина на гратчето Аин Сефра во северозападниот дел на Алжир. 

Зошто падна снег во Сахара? Научниците имаат два одговори!

Loading...

Неверојатни снимки го прикажуваат подрачјето познато по екстремно високите температури, прекриено со снег, откако температурата се спуштила под нулата.

Како Јапонците чистат снежна покривка висока 30 метри? (ВИДЕО)

Возбудените локалци, сепак немаат доволно време да уживаат во снегот пред тој да се стопи.

Ваквото време целосно е непознато во регионот каде просечната температура е 37 степени целзиусови.

По половина век во Мароко падна првиот снег (видео)

Во гратчето познато како „Капија на пустината“ снег не паднал повеќе од 37 години.


Leave a Reply