07.02.2018 22:44

Повторно снег во Сахара (ВИДЕО)


Ретка снежна бура ја зафати пустината Сахара во близина на гратчето Аин Сефра во северозападниот дел на Алжир. 

Зошто падна снег во Сахара? Научниците имаат два одговори!

Неверојатни снимки го прикажуваат подрачјето познато по екстремно високите температури, прекриено со снег, откако температурата се спуштила под нулата.

Како Јапонците чистат снежна покривка висока 30 метри? (ВИДЕО)

loading...

Возбудените локалци, сепак немаат доволно време да уживаат во снегот пред тој да се стопи.

Ваквото време целосно е непознато во регионот каде просечната температура е 37 степени целзиусови.

По половина век во Мароко падна првиот снег (видео)

Во гратчето познато како „Капија на пустината“ снег не паднал повеќе од 37 години.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments