НАДЧОВЕЧКИ РЕКОРДИ: Како е можно да се задржи здив 11 минути или подолго?

Сподели со своите пријатели

Светскиот рекорд во задржување здив го постигнал еден француски нуркач во 2009. година кога успеал без дишење да издржи цели 11 минути и 35 секунди. Подоцна, во 2014. година, тој рекорд е соборен за 19 секунди, но тој резултат не е уважен, затоа што не бил официјално регистриран.

Трепки од 12 сантиметри и 83-годишен билдер во Гинисовата книга на рекорди (видео)

Loading...

Доколку и едиот и другиот податок ви звучат неверојатно, приказната објавена во списанието „Њујоркер“ дава објаснување за тие надчовечки рекорди.

Стаклениот мост во Кина влезе во Гинисовата книга на рекорди (фото)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Оние кои ќе прифатат вакво натпреварување со природата способни се да ги надминат перципираните физички ограничувања, кои во суштина претставуваат само некои предупредувања, пишува авторот на текстот Алекс Хачинсон.

Со своето меѓуножје има срушено дури 50 светски рекорди (видео)

Секако, оние кои ќе се одлучат на тоа, го прават со очигледен и голем ризик врз сопствениот живот и здравје, бидејќи нуркачот изненадувачки лесно може да изгуби свест под вода.

Брадестата жена стана модел и влзе во Гинисовата книга на рекорди (видео)

Една понова студија покажала дека редовната пракса на вежбање за задржување здив под вода, може да претставува голема „когнитивна штета“. Нуркањето на здив не се разликува многу од другите спортови, освен тоа што напорно и константно тренирање може да доведе и до големи штетни влијанија врз човечката физиологија.

ГИНИСОВ РЕКОРД: Ова е најголемата шолја чај во светот (ВИДЕО)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Тоа истражување, кое го спровеле француските научници, покажало дека што повеќе нуркачите вежбале, покажувале полоши резултати во низата тестови. Зошто тогаш толкав ризик?

СРЕДБА ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Највисокиот маж и најниската жена во светот (фото)

Луѓето ги тестираат своите ограничувања на најразлични можни начини, но ништо не изгледа поедноставно од задржување на здивот. Само е потребно да голишите оргнизмот од неговите најосновни потреби се додека сте во состојба да го издржите тоа, пишува Хачинсон.

СЕКС ЗА ГИНИС: Нивната снимка ја гледале 24 милиони луѓе и тоа на телевизија (видео)

Така магионичарот Дејвид Блејн, во телевизиската емисија на Опра Винфри, успеал да го задржи здивот цели 17 минути. Тоа, меѓутоа го направил, откако претходно вдишал чист кислород.

НЕВЕРОЈАТНО: Овој човек со глава кове ексери во даска (видео)

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Рекордот во задржување на здив со помош на кислород изнесува неверојатни 24 минути.

Leave a Reply