Луганск (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Чеченските борци заедно со руските и проруските сили во украинскиот регион Луганск го зазедоа градот Рубижне и блиската Кремина, според снимките што кружат на социјалните мрежи. Loading… Сликите од Рубижне покажуваат значително уништување во центарот на градот и северните области.   Капитол евакуиран поради падобранци на бејзбол натпревар   СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го пресели најголемиот дел од своите воени активности во источна Украина откако ги повлече своите сили од главниот град Киев, а според Би-Би-Си, постојат многу причини поради кои рускиот претседател Владимир Путин сака да го заземе Донбас. Loading… Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека битката за областа позната какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Власта на Луганската област ги повикуваат граѓаните веднаш да започнат со евакуација. Loading… Гувернерот Серхи Гајдаи наведува дека 50 луѓе биле евакуирани од градовите Лисичанск и Северодонецк.   Москва го ограничи пристапот до веб-страницата на Хјуман рајтс воч   Тој на Телеграм најави дека во текот на денот ќе бидатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на областа Луганск во источна Украина се повикани на итна евакуација. Loading… „Следната недела може да биде тешка. Ова може да биде последна шанса да ве спасиме“, рече шефот на регионалната управа на Луганск, Сергеј Гаидаи, цитиран од Би-Би-Си.   Медведев се заканува: Европа ја очекуваат празни полици, криминал,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили се повлекоа од северот на Украина кон Белорусија и Русија, соопшти денеска британската разузнавачка служба. Loading…   Белорусија ја прогласи Македонија за „непријателска земја“   Некои руски единици ќе бидат испратени во источна Украина за да се борат во регионите Доњецк и Луганск, заедно со проруските бунтовници, соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гранатирањето на градот Попасна во источниот украински регион Луганск продолжува, се наведува во извештајот на украинската армија. Loading… Ова е дел од плановите на Русија за продолжување на офанзивата врз градовите Рубижне и Нижни, северно и јужно од градот Северен Доњецк во областа Луганск, соопшти украинскиот Генералштаб.   Руските војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук изјави дека за денеска е договорено отворање на 11 хуманитарни коридори за евакуација на цивили. Loading… Сепак, таа предупреди дека оние кои сакаат да го напуштат Мариупол ќе мора да ги користат своите автомобили.   Њујорк Тајмс: Воздушна снимка од Буча покажува убиство на велосипедистПрочитај повеќе