Хајдаи: Русија контролира 80 отсто од регионот Луганск

Сподели со своите пријатели

Русија контролира 80 отсто од територијата на Луганск, соопшти денеска гувернерот на Луганската област Серхи Хајдаи.

Loading...

 

Чеченците и руската војска го окупираа Рубижне, градот беше претворен во урнатини

 

„Да, Русите контролираат 80 отсто од територијата на Луганск. Кремина е под руска контрола, како и Рубижне и Попасна. Борбите продолжуваат“, напиша Хајдај на Фејсбук.

 

Ова ќе бидат клучните боишта во битката за Донбас

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Херсон: Украинските сили запрени во сивата зона

Тој додаде дека мртовечниците и болниците на „привремено окупираните територии“ се полни, а регионот на Луганск е „полн со непријателски трупови“.