Гувернерот на Луганск: Ги повикувам граѓаните на итна евакуација

Сподели со своите пријатели

Власта на Луганската област ги повикуваат граѓаните веднаш да започнат со евакуација.

Loading...

Гувернерот Серхи Гајдаи наведува дека 50 луѓе биле евакуирани од градовите Лисичанск и Северодонецк.

 

Украинскиот воен гувернер предупреди на можни руски „провокации“ за време на велигденските празници

 

Тој на Телеграм најави дека во текот на денот ќе бидат евакуирани сите.

„Украинските војници го напуштија градот Кремина во источна Украина и зазедоа нови позиции“, изјави Гајдаи, цитиран од Ројтерс.

 

Loading...

Русите ја освоија Кремина, град во источна Украина

 

„Нашите бранители мораа да се повлечат. Тие ги зајакнаа своите нови позиции и продолжуваат да се борат против руската армија. Руските сили нѐ нападнаа од сите страни“, рече Гајдаи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Во авион откриен куфер полн со радиоакетивен материјал