Зошто Путин сака да го заземе Донбас?

Сподели со своите пријатели

Русија го пресели најголемиот дел од своите воени активности во источна Украина откако ги повлече своите сили од главниот град Киев, а според Би-Би-Си, постојат многу причини поради кои рускиот претседател Владимир Путин сака да го заземе Донбас.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека битката за областа позната како Донбас започнала и дека во неа учествува многу голем дел од руската армија.

Сепак, најдобро обучените трупи на Украина веќе се распоредени на исток поради осумгодишната војна со сепаратистите поддржани од Русија, и иако се верува дека претрпеле големи загуби, тие сепак претставуваат значителен предизвик за руските сили.

 

Украинец открил руски бази користејќи апликација за следење слушалки

 

Би-Би-Си наведува дека руските сили веќе предизвикале хуманитарна катастрофа на истокот, но сѐ уште не го контролираат пристанишниот град Мариупол.

Украинскиот претседател рече „ќе се бориме за секој метар од нашата земја“, а новата офанзива на Русија може да навести долг конфликт.

Loading...

Што е украинскиот Донбас?

Кога Путин зборува за Донбас, тој мисли на старата територија на Украина за производство на јаглен и челик.

Она што тој всушност го мисли е целината на двата големи источни региони, Луганск и Доњецк, кои се протегаат надвор од Мариупол на југ сè до северната граница.

„Клучот е во тоа што Кремљ го идентификуваше како дел од Украина што зборува руски, кој е повеќе Русија отколку Украина“, рече Сем Крани-Еванс од Кралскиот институт за Обединети услуги.

Би-Би-Си наведува дека тоа можеби се претежно рускојазични области, но дека тие повеќе не се проруски.

 

Русите напаѓаат фронт широк 480 километри

 

Loading...

„Мариупол беше еден од најпроруските градови во Украина и тој да се уништи е надвор од моето разбирање“, рече експертот за одбрана Конрад Музика, претседател на Рочан Консалтинг.

Еден месец по почетокот на војната, Русија тврдеше дека презела контрола над 93% од регионот Луганск и 54% од Доњецк.

Рускиот претседател сѐ уште е далеку од преземање цели области, но и да можеше да го стори тоа, ова е многу голема територија која треба да се држи под контрола.

Зошто Путин сака да го контролира Донбас?

Путин постојано упатуваше неосновани обвинувања дека Украина извршила геноцид на истокот.

Кога започна војната, речиси две третини од источните региони беа под украинска контрола.

Останатите беа предводени од проруски пратеници кои создадоа структура поддржана од Москва за време на војната што започна пред осум години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мајката на Навални бара од Путин да го предаде телото на нејзиниот син

Непосредно пред војната, претседателот Путин ги призна двата источни региони како независни од Украина.

Loading...

 

Лавров за Зеленски: Многу зборува, во зависност од тоа што пие или пуши (ВИДЕО)

 

Ако Русија ги освои двата големи региони, тоа ќе му даде на Владимир Путин некакво достигнување од руската војна. Следниот чекор потоа би бил анексијата на Донбас, исто како што направи со Крим по дискредитираниот референдум во 2014 година.

„А да се случеше пред 9 мај, тој дури можеше да го прослави Денот на победата, кога руската армија сè уште го слави поразот на нацистичка Германија во 1945 година“, објави Би-Би-Си.

Прорускиот лидер во Луганск веќе зборуваше за одржување референдум во блиска иднина, „иако идејата дури и за лажно гласање во воената зона изгледа апсурдна“, пишуваат британските медиуми.

Loading...

Која е стратегијата на Путин?

Украинската армија смета дека Путин сака целосна контрола не само над Донбас, туку и врз јужниот регион Херсон, северно и западно од Крим. Тоа ќе му даде копнен мост долж јужниот брег до руската граница и контрола над водоснабдувањето на Крим.

Поголемиот дел од Доњецк и клучните области на Луганск сѐ уште се во украински раце, па руските сили се обидуваат да ја опколат украинската армија на исток, движејќи се од север, исток и југ.

 

Гувернерот на Луганск: Ги повикувам граѓаните на итна евакуација

Loading...

 

„Ова е голема територија што треба да се контролира и мислам дека не треба да ја потценуваме географската сложеност на ова“, вели Трејси Герман, професорка на Кралскиот колеџ во Лондон.

Русите досега не успеаја да заземат друг украински град, Харков, јужно од руската граница, но ја презедоа контролата врз Изум, стратешки град подолу по главниот автопат контролиран од сепаратистите.

„Ако погледнете што прават околу Изум, тоа ги следи главните автопатски линии и би имало смисла, со оглед на тоа што најголемиот дел од опремата ја движат по пат и железница“, вели професорот Герман.

Градовите кои сега се на повидок на Русија веќе преживеаја години на војна откако сепаратистите поддржани од Русија првпат окупираа големи делови од Донбас.

Loading...

Следната голема цел по патот М03 е Славјанск, град со 125.000 жители кои ги презедоа силите поддржани од Русија во 2014 година пред да бидат повторно заземени. Окупацијата на Краматорск на југ е исто така голема цел за Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  WJ: Ниту Трамп, ниту Бајден не сакаат Украина да победи

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) наведува дека руската кампања за окупација на двата региони „веројатно ќе пропадне“ доколку Украина го задржи Славјанск.

 

Милионер близок до Кремљ пронајден мртов во својот луксузен стан: Застрелани сопругата Јелена и ќерката

 

Руските сили ги нападнаа градовите под контрола на Украина во Луганск додека напредуваа од север и од исток. Тие ја зазедоа Кремена, северозападно од Северодонецк, и ги бомбардираа градовите вклучувајќи ги Рубижне, Попасна и Лисичанск.

Loading...

Овие градови се важни бидејќи нивната контрола ќе и овозможи на Русија да се движи кон запад и да се поврзе со руските сили кои се обидуваат да напредуваат југоисточно од Изум, според ISW, наведувајќи дека украинската армија ги концентрира своите контранапади во областа надвор од Изум.

Русите ќе мора да ги контролираат линиите за снабдување на патот и да го блокираат пристапот на Украина до железничките рути од запад. Железницата е најефикасниот транспорт за украинските војници и тешкото оружје и најбрзиот начин за евакуација на цивилите.

Контрола на делови од железничката мрежа, исто така, ќе им овозможи на руските сили да ги префрлат своите војници и резерви.

Шефот на регионалната воена администрација Серхи Хаидаи смета дека целта на Русија е да уништи се што им го попречува патот за да се постигне целта на Владимир Путин да стигне до западните регионални граници на Луганск.

 

Loading...

Украинскиот воен гувернер предупреди на можни руски „провокации“ за време на велигденските празници

 

Во меѓувреме, цивилите бегаат од регионот поради напредувањето на руските сили.

Марина Агафонова изјави за Би-Би-Си дека побегнала од својот дом во Лисичанск, оставајќи ги родителите додека руските гранати продолжиле да паѓаат.

„Нападнаа болници и станбени згради. Нема парно и струја“, рече таа.

„Далеку е пострашно да останеш и да гориш во сон од руска граната“, предупреди Хаидаи.

Железничките линии беа отсечени до Изум на север и до Мариупол и Мелитопол на југ. Службите се прекинати од Славјанск и ниту еден воз не го напушти блискиот центар Краматорск откако во ракетен напад загинаа 57 луѓе додека чекаа да се качат во возот.

Дали украинските сили можат да издржат?

На почетокот на војната, 10-те бригади кои ја сочинуваа операцијата на здружените сили на Украина (JFO) на исток се сметаа за најдобро опремени и најдобро обучени војници што ги има Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ: Ова е автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг Ун (ФОТО)

„Сега навистина не знаеме колку се силни украинските сили“, рече Сем Крани-Еванс, додавајќи дека верува оти нивниот број се зголемил во последните недели.

 

Русите ја освоија Кремина, град во источна Украина

 

„Главната цел на Украинците е да нанесат што е можно поголема штета на руската страна, а Украинците користат асиметрична тактика за да избегнат големи битки“, вели Конрад Музика.

Американските власти велат дека Русија сега има 76 баталјонски тактички групи на исток, откако во последните денови испрати дополнителни 11 такви групи во областа и дека дополнително засилување се очекува да пристигне северно од границата. Овие групи обично брои помеѓу 700 и 900 луѓе.

И покрај нивните засилувања, постои широко распространет скептицизам дека руските сили брзо ќе направат некаков пробив. ISW верува дека можеби ќе можат да ги преземат украинските позиции, но веројатно по висока цена, додека украинските воени експерти веруваат дека многу групи руски баталјони се во лоша состојба.

Руските сили веќе претрпеа големи загуби по седум недели конфликт, а моралот меѓу војниците се смета дека е низок.

Loading...

Би-Би-Си вели дека нивните единици се составени главно од луѓе регрутирани од локалните сепаратистички области, од кои многумина се приклучиле под принуда.

Животот во сепаратистичкиот Луганск

Во областа поддржана од Русија, животот е многу потивок, иако сепаратистичките власти ги обвинија украинските сили за гранатирање станбени згради и убивање цивили, пишува Би-Би-Си.

 

Шојгу: Русија систематски ги ослободува ДНР и ЛНР

 

Официјални лица во Доњецк соопштија дека од средината на февруари биле убиени 72 цивили.

Loading...

Би-Би-Си наведува дека уште многу луѓе биле убиени во руските напади на територијата контролирана од Украина.

Една жена од Луганск за Би-Би-Си под услов да остане анонимна изјавила дека видела многу руски оклопни возила во градот и дека владее атмосфера на страв.

„Се плашам – едноставно е страшно“, рекла таа, објаснувајќи дека способните мажи морале да се приклучат на локалната руска милиција, така што секој што избегал од регрутирање сега се крие.

„Тие ги мобилизираат (мажите) на улиците, ги фаќаат. Нема мажи во продавниците, во градот, на улиците“, рече таа и додаде дека поради тоа се затворени сите фирми во кои доминираат мажи.

„Ние сме веќе Русија, иако само неформално. Сите имаат руски пасош“, изјави таа за Би-Би-Си.