Луганск

Сподели со своите пријатели

Во ноќното гранатирање на живинарска фарма во областа Луганск во источна Украина, која е под руска контрола, загинаа најмалку пет лица, а 19 се ранети, соопштија вчера руските власти и го обвинија Киев дека го извршил нападот, пренесува Франс прес. Loading… „Во гранатирањето на селото Карпати (35 километри западно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во украинското гранатирање на живинарска фарма во селото Карпати во самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) се зголеми на пет, соопшти денеска претставништвото на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот за прекин на огнот. Loading… Според прелиминарните информации, пет лица загинаа, а 19 сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили контролираат околу 1 отсто од територијата на источниот регион Луганск, изјави денеска прорускиот лидер на тој окупиран регион, а пренесува руската режимска агенција РИА. Loading… Леонин Пашечник, прорускиот лидер на Луганск назначен од Москва, рече дека Украина го контролира селото Белогоровка и две други населби во областа Луганск.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Украина објави видео за кое тврди дека покажува подигнување на украинското знаме во ослободеното село Невски во источниот регион Луганск. Loading… Операцијата за ослободување на селото ја изведоа специјалните единици на украинската армија, соопшти Министерството за одбрана. „Чекор по чекор го ослободуваме регионот Луганск“, се велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија напредуваше во Луганск, регион на исток кој досега беше речиси целосно под окупација на руските сили, изјави денеска украинскиот гувернер Серхи Хајдај. Loading… „Сега е официјално. Ослободувањето на регионот Луганск започна. Неколку места се веќе ослободени од руската армија“, напиша Хајдај на Телеграм. Вчера Украина веќе тврдеше декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада воведе санкции против 35 функционери од регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. Loading… Како што се наведува, санкциите се воведени поради одржувањето на референдумот за припојување на тие четири украински региони кон Руската Федерација. На списокот се највисоките функционери одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските трупи се повлекуваат од првите градови во источниот украински регион Луганск, изјави денеска украински претставник. Loading… „Денес Кремина е целосно празна. Нема полиција, нема командант, нема обвинителство – нема никој, сите избегаа“, изјави украинскиот гувернер на Луганск, Серхи Хајдај. Неговите тврдења сѐ уште не се потврдени од независни извори.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите напори на воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и на задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Донецк, Запорожје, Херсон и Миколаев што го заробиле. Loading… Руските сили се обидуваат да создадатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британските разузнавачи во своето ново соопштение објавија дека на Русија ѝ е тешко да ги мотивира надворешните соработници да ѝ помогнат на нивната војска во Донбас. Loading… Минатата недела на украинските социјални мрежи вирално се појави видео на кое наводно се гледаат војници од самопрогласената Луганска Народна Република како одбиваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија контролира 80 отсто од територијата на Луганск, соопшти денеска гувернерот на Луганската област Серхи Хајдаи. Loading…   Капитол евакуиран поради падобранци на бејзбол натпревар   „Да, Русите контролираат 80 отсто од територијата на Луганск. Кремина е под руска контрола, како и Рубижне и Попасна. Борбите продолжуваат“, напиша Хајдај наПрочитај повеќе