Казахстан: Тројца ученици повредени во напад со секира и нож во училиште

Сподели со своите пријатели

Тројца ученици се повредени денеска во основно училиште во Казахстан во напад со секира и нож, а напаѓачот – ученик од завршено одделение – е приведен, соопштија властите.

Loading...

Ученикот, на возраст од последната година од основното училиште, излегол од тоалетот со нож и секира, изјави службеник во Петропавловск, град со околу 200.000 жители во близина на руската граница, пренесе официјалната новинска агенција Казинформ.

Според тој извор, две деца повредени во главата и горниот дел од раката се пренесени во болница, а на третото дете му била укажана помош на лице место.

Повредените две момчиња и девојчиња се свесни.

Напаѓачот, кој според првичните информации бил под психијатриски надзор, е уапсен и отворена е истрага за обид за убиство, соопштија од регионалното обвинителство.