Офицер на ФСБ побегнал во Казахстан. Екстрадиран е во Русија и осуден на 6,5 години затвор

Сподели со своите пријатели

Службеник на руската безбедност, кој избегал од земјата затоа што се противел на инвазијата на Украина, е осуден на шест и пол години затвор со максимална безбедност, објави во петокот порталот Тајга.инфо.

Loading...

Службеникот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) Михаил Жилин (36) побегнал во Казахстан минатата година кога Русија објави кампања за регрутирање, илегално преминувајќи ја границата низ шумата додека неговата сопруга и децата возеле низ контролен пункт.

Жилин поднел барање за статус на бегалец во поранешната советска република, но неговото барање било одбиено, а локалните власти го спречиле да замине во Ерменија.

Казахстан го екстрадираше во Русија кон крајот на минатата година, што доведе до ретка пресуда за дезертерство.

Многу Руси се преселиле во Казахстан поради мобилизацијата

Како што пренесува Тајга.инфо, судот во градот Барнаул го прогласил Жилина, кој работел во комуникациите во безбедносна институција во Сибир, за виновен за дезертерство и илегално преминување на границата и заедно со затворската казна му го одзел офицерскиот чин.

Во телефонски разговор со Ројтерс, претставник на судот во Барнаул потврди дека Жилин е осуден, но одби да даде дополнителни информации.

Стотици илјади Руси ја напуштија својата земја поради минатогодишната мобилизација, а многу од нив се преселија во Казахстан, кој ја дели најдолгата копнена граница на Русија.

Но, за разлика од нив, Жилин имал пристап до информации кои се сметале за тајни поради неговата работа во агенцијата одговорна за безбедноста на претседателот Владимир Путин, а Москва го барала назад, изјави неговото семејство за Ројтерс минатата година.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.