Индија (Page 13)

Сподели со своите пријатели

Индиските воздухопловни сили соопштија дека отпуштиле тројца офицери одговорни за случајно истрелување проектил кон соседен Пакистан во март. Loading… Официјалната истрага покажа дека „отстапување од стандардните оперативни процедури од страна на тројца офицери“ довело до истрелување крстаречка ракета кон Пакистан, се вели во соопштението на индиските воздухопловни сили, пренесува АП.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единаесет Хиндуси осудени на доживотен затвор за групно силување на бремена муслиманка за време на хинду-муслиманските немири во 2002 година се ослободени, што предизвика осуда од сопругот на жртвата, неговиот адвокат и политичарите. Loading… Мажите беа осудени на почетокот на 2008 година и беа ослободени од затворот Панчмахалс во понеделникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија денеска ја слави 75-годишнината од независноста, па премиерот Нарендра Моди одржа говор од историската Црвена тврдина, која беше украсена со портрети на борци за слобода и чувана од механички слонови. Loading… Откако истрела почесни салва од хаубица, произведени во Индија за прв пат во согласност со индустриската стратегија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин им честиташе на својот индиски колега Драупада Мурма и на премиерот Нарендра Моди за 75-годишнината од независноста на Индија, се вели во пораката објавена денеска на веб-страницата на Кремљ. Loading… „Во децениите откако вашата земја стана независна, таа постигна широко признат напредок во различни области, вклучувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди вети дека енергично ќе работи на трансформирање на Индија погодена од сиромаштија во развиена земја во следните 25 години. Loading… Моди им се обрати на граѓаните по повод одбележувањето на годишнината од независноста на земјата од британската власт, пренесе АП. Премиерот рече дека Индија ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиец (31) го обожава претседателот на САД Доналд Трамп како Бог. Бус Кришна има и мал храм во кој на централното место е поставена фотографијата на Трамп. Тој тука одржува ритуали посветени на претседателот на САД. Индиец сака да се разведе по првата брачна ноќ, откако невестата го симнала велотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гаури Мани Бујан (19) од селото Шампур во Индија, само што не се онесвестила пред неколку дена кога забележала бебе кобра кое се мота околу нејзините нозе во нејзината соба. – Змијата не ја каснала Гаури, но ја исплашила. Веднаш отидовме до нејзината соба и видовме четиир бебиња. Веднаш гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадници на индо-тибетанската гранична полиција носат воена униформа, со дебели чизни и тешки јакни. Нивната работа е да ја чуваат големата граница помеѓу Индија и Кина, каде температурите на планината често паѓаат далеку под нулата. Покрај своите редовни должности, припадниците на полицијата вежбаат и јога на Хималаите. На исклуителни локацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јате Деви (25) од Индија последните неколку месеци не се чувствувала добро. Постојано била малаксана и нерасположена, па сопругот ја однел во болница. Меѓутоа, откако лекарите не можете да пронајдат причина за нејзината лоша сосотјба и рекле да оди дома и да одмара. Со оглед дека и наредните денови сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку еден стаорец се провлекол низ дупка во задниот дел на банкоматот североистокот на Индија и искасал банкноти во вредност од 18.000 долари, соопштила полицијата.   Loading…   Надзорникот на полицијата во градот Тинсукиа рекол дека техничарите пристигнале на 11 јуни за да ја поправат расипаната машина на државната банкаПрочитај повеќе