Индија

Сподели со своите пријатели

Четворица членови на најбогатото британско семејство се осудени на затворски казни поради искористување на индискиот персонал во нивната вила во Женева. Loading… Пракаш и Камал Хиндуџа, како и нивниот син Ајај и неговата сопруга Намрата, швајцарскиот суд ги прогласи за виновни за експлоатација и незаконско вработување и осудени на четириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 52 лица загинаа во Њу Делхи, Индија, поради силниот топлотен бран, објави денеска Тајмс оф Индија. Loading… Според индиски весник, најмалку 52 тела биле донесени во болниците во изминатите два дена, главно сиромашни луѓе кои живееле и работеле на отворено. Индија забележа повеќе од 40.000 случаи на топлотен ударПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди положи заклетва по трет последователен мандат. Loading… Церемонијата се одржа во Њу Делхи во кругот на хинду националистичката партија на Моди БЈП и лидерите на нејзините коалициски партнери. 73-годишникот положи заклетва пред претседателот Друпади Мурму во Претседателската палата. Шестнеделните избори, на кои право на глас имааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Коалицијата на Националната демократска алијанса (НДА) предводена од индискиот премиер Нарендра Моди освои, според прелиминарните резултати, 294 места во парламентот од вкупно 543. Loading… Според прелиминарните резултати, опозициската коалиција ИНДИЈА освоила 222 места во парламентот, пишува Гардијан. Индискиот премиер за време на кампањата постави цел од 400 мандати. На претходнитеПрочитај повеќе

people near TAj Mahal

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 лица загинаа во Индија во изминатите три дена поради високите жештини, од кои повеќето во саботата, кога се одржа последната фаза од парламентарните избори. Loading… Околу 33 лица загинаа во северната индиска сојузна држава Утар Прадеш, а околу 20 во државата Одиша, јавува Би-Би-Си. Шефот на индискатаПрочитај повеќе

indian flag, flag, india

Сподели со своите пријатели

Денеска започна гласањето за општите избори во Индија, кои до 1 јуни се одржуваат во седум фази на повеќе од милион избирачки места низ земјата. Loading… Хинду националистичкиот премиер Нарендра Моди е уверен во победата против опозицијата. Вкупно 968 милиони Индијци треба да изберат 543 членови на Долниот дом наПрочитај повеќе

white blue and orange medication pill

Сподели со своите пријатели

Индија стана најголемиот руски снабдувач на фармацевтски производи минатата година, со што ја пополни празнината што ја остави напуштањето на доминантните западни фирми од рускиот пазар, објави во понеделникот RBK, повикувајќи се на податоци собрани од RNC Farma. Loading… Минатата година индиските производители го зголемија вкупниот извоз на лекови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанска блогерска двојка која пет години патува низ светот доживеала невиден хорор во Индија. Loading… Седуммината ги нападнале и ограбиле, го претепале мажот и му ставиле нож на вратот, а потоа групно ја силувале неговата сопруга. Индиските власти сега објавија дека на парот им платиле отштета од 1 милион рупии,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку четири лица се повредени во денешната експлозија во кафуле во индискиот град Бенгалуру, соопшти полицијата. Loading… Експлозијата се случила за време на паузата за ручек, кога вработени од околните канцеларии доаѓаат во кафулето да јадат, пренесува Ројтерс. Засега не е позната причината за експлозијата, изјави полицаецот кој беше воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиските железници наредија истрага откако товарен воз поминал повеќе од 70 километри без машиновозач. Loading… Снимките на социјалните мрежи покажуваат дека возот со голема брзина поминува покрај неколку станици. Извештаите велат дека возот вчера сообраќал без машиновозач од Катуа во Џаму и Кашмир до областа Хошиарпур во Пенџаб. Од железницатаПрочитај повеќе