Индија го протера канадскиот амбасадор

Сподели со своите пријатели

Индија во вторникот соопшти дека го протерала највисокиот канадски дипломат во земјата, давајќи му рок од пет дена да ја напушти земјата,  само неколку часа откако Отава го протера највисокиот разузнавач на јужноазиската земја и го обвини за улога во убиството на сепаратистичкиот водач на Сиките.

Loading...

Несаканиот развој на настаните е последен во ескалацијата на спорот меѓу двете земји, при што Канада во понеделникот објави дека „активно ги следи веродостојните наводи“ кои ги поврзуваат индиските владини агенти со убиството во Британска Колумбија во јуни.

Канадскиот висок комесар или амбасадор во Њу Делхи бил повикан и информиран за одлуката за протерување, се вели во соопштението на индиското Министерство за надворешни работи.

– Одлуката ја одразува зголемената загриженост на индиската влада за мешањето на канадските дипломати во нашите внатрешни работи и нивното вмешување во антииндиските активности – додаваат од министерството.

– Од дотичниот дипломат е побарано да ја напушти Индија во следните пет дена – соопшти Министерството.

Во текот на денот по локално време, Индија го отфрли обвинувањето на Канада како „апсурдно и мотивирано“ и ја повика наместо тоа да преземе правни мерки против антииндиските елементи кои дејствуваат од нејзината почва, пренесува Ројтерс.