По слетувањето на Месечината, Индија лансираше ракета за да го проучува сонцето

Сподели со своите пријатели

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција во саботата лансираше ракета за проучување на сонцето како дел од својата прва соларна мисија.

Loading...

Ракетата остави зад себе трага од чад и оган додека научниците аплаудираа, покажа преносот во живо на веб-страницата на Индиската организација за вселенски истражувања (ISRO).

Речиси 500.000 луѓе го следеа преносот, а илјадници се собраа во близина на местото за лансирање за да го гледаат полетувањето на вселенското летало за проучување на сончевите ветрови, кои можат да предизвикаат поларна светлина на Земјата.

Именуван по хиндискиот збор за сонце, вселенското летало Aditya-L1 беше лансирано откако Индија ја победи Русија кон крајот на минатиот месец во трката да стане првата земја што слета на јужниот пол на Месечината.

Иако Русија имаше помоќна ракета, индиското вселенско летало Чандрајаан-3 ја надмина руската Луна-25 и успешно слета на површината на Месечината.

Вселенското летало Aditya-L1 е дизајнирано да патува околу 1,5 милиони километри во текот на четири месеци до еден вид паркинг во вселената, каде што објектите главно остануваат на своето место поради балансирањето на гравитационите сили, што ја намалува потрошувачката на гориво на леталото.

Овие места се нарекуваат точки Лангранж, именувани по италијанско-францускиот математичар Џозеф-Луј Лагранж.

Мисијата има капацитет да направи голем удар во науката, рече Сомак Рејчаудхури, кој беше вклучен во развојот на некои од компонентите на опсерваторијата, додавајќи дека енергетските честички емитирани од Сонцето може да ги погодат сателитите кои управуваат со комуникациите на Земјата.

Loading...

Имаше ситуации кога главната комуникација (канали) беше затворена бидејќи сателитот беше погоден од големото зрачење.

Сателитите во ниската орбита на Земјата се главниот фокус на приватните играчи во светот, што ја прави мисијата Aditya L1 многу важен проект, рече тој.

Научниците се надеваат дека ќе дознаат повеќе за ефектот на сончевото зрачење на илјадниците сателити во орбитата, чиј број расте заедно со успехот на потфатите како комуникациската мрежа Starlink на SpaceX на Илон Маск.

Денешната ниска орбита на Земјата е силно загадена со приватно учество, така што разбирањето како да се заштитат сателитите таму ќе биде особено важно во денешната вселенска средина, рече Рама Рао Нидаманури, раководител на одделот за Земјата и вселенските науки во Индискиот институт за вселенска наука и технологија.

Долгорочно, податоците што ги собира мисијата ќе помогнат подобро да се разбере ефектот на Сонцето врз климатските модели на Земјата и причините за сончевиот ветер, серија честички што патуваат од Сонцето низ Сончевиот систем, велат научниците од ИСРО.

Индија ги приватизираше вселенските лансирања, потег што го заговара премиерот Нарендра Моди, и сака да го отвори секторот за странски инвестиции бидејќи се обидува да го зголеми петкратниот удел на светскиот пазар за лансирање во следната деценија.

Како што вселената се претвора во глобален бизнис, земјата се потпира на успехот на ISRO за да ја покаже својата моќ во овој сектор.