Индија бара Канада да повлече 41 дипломат од нивната земја

Сподели со своите пријатели

Индија побара од Канада да ги повлече 41 дипломат до 10 октомври и да се врати во земјата, објавија светските медиуми.

Loading...

Фајненшл тајмс пишува дека односите меѓу Индија и Канада станале сериозно затегнати поради сомневањата на канадските власти дека агенти на индиските разузнавачки служби имале улога во убиството на канадскиот државјанин Хардип Синг Ниџар, лидер на сепаратистите на Сиките во Канада, кој бил убиен. во јуни и кого Индија го означи како „терорист“.

Индија ги отфрли обвинувањата како апсурдни. Канада има 62 дипломати во Индија, а индиските власти соопштија дека вкупниот број на канадски дипломати треба да се намали за 41, пишува Фајненшл тајмс.

Министерствата за надворешни работи на Индија и Канада не одговорија веднаш на барањата за коментар.