Пристигнаа првите податоци од индискиот ровер на Месечината

Сподели со своите пријатели

Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој со леталото беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испрати првите научни податоци на Земјата кои ги менуваат идеите за јужниот пол на Месечината, како измерена температура од 70 степени целзиусови, објави индиската организација за вселенско истражување (ISRO).

Loading...

Досега преовладуваше мислењето дека е од 20 до 30 степени, а како што наведе ИСРО на платформата Твитер се мери температурата на горниот слој на почвата на Месечината околу јужниот пол за да се разбере термичкото однесување на сателитот површина.

Се додава дека роверот е опремен со температурна сонда со механизам што може да ја мери температурата на лунарната почва до длабочина од 10 сантиметри.

Официјалниот претставник на ИСРО Би Дарукеш рече дека резултатите биле изненадување за експертите, пренесе Тасс.

Роверот ќе собира податоци најмалку 14 дена.

Според индиските научници, делови од карпи се пронајдени во областа на јужниот пол на Месечината, што може да помогне во проучувањето на формирањето на Месечината.

Покрај тоа, експедицијата треба да ја продолжи индиската мисија Чандрајаан-1 во потрагата по вода на Месечината.

Добиените податоци сугерираат дека во некои кратери има замрзната вода.

Loading...

Доколку се најде мраз, научниците ќе имаат единствена можност да ја анализираат и разберат историјата на водата во Сончевиот систем.

Индиско вселенско летало слета во близина на јужниот пол на Месечината минатата среда. Индија стана четвртата земја во светот која успешно слета на Месечината – по СССР, САД и Кина.

Индија е првата земја чие летало меко слета на Јужниот пол на Месечината.