Игор Конашенков (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Украинските вооружени сили користат противтенковски мини ЕМП Ф2 од француско производство, со што ја прекршуваат Женевската конвенција, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков. Loading… Во напад на руските вооружени сили врз украинската 72. механизирана пешадиска бригада во близина на Артјомовск во самопрогласената Народна Република Доњецк,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските ракетно-артилериски трупи во Украина во текот на претходната ноќ изведоа 1.285 огнени дејства, а употребија и ракети Калибар, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. Loading…   Истражител за воени злосторства во Украина: Она што го видовме е незамисливо   – Ракетните и артилериските трупиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека нивните сили ден претходно го уништиле системот за воздушна одбрана С-300 од една од европските земји во близина на украинскиот град Днипро, јавува Анадолија. Loading… – Во неделата, на 10 април, на јужната периферија на Дњепропетровск, ракети со висок прецизен калибар гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските вооружени сили со ракети со висока прецизност го уништија Бастионот, центарот за обука и подготовка на странски платеници североисточно од Одеса, соопшти денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков. Loading…   Украина: Имаме 7.000 загинати руски војници во фрижидерите, Русија не сака да ги земе  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека украинските специјални служби ги исценирале наводните убиства на цивили во украинските градови во обид да шират пропаганда преку западните медиуми. Loading… „Според потврдени информации, вечерта на 4 април, членовите на украинскиот 72. главен центар за психолошки операции снимиле 23 километри северозападно од КиевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија со помош на прецизно оружје со долг дострел уништи складишта за бензин и дизел гориво во нафтената рафинерија во Кременчук, од каде се снабдуваше украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков. Loading… Конашенков рече дека украинската армија во централниот и источниот регионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија уништила две големи складишта на украинско ракетно и артилериско оружје во оперативно-тактичкиот ракетен систем „Искандер“ во селото Каменка во областа Доњецк, изјави на денешниот редовен брифинг портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. Loading… Тој, исто така, рече дека ракетите со висока прецизност од воздух уништилеПрочитај повеќе