Русија: Го уништивме противвоздушниот систем кој дојде од Европа

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека нивните сили ден претходно го уништиле системот за воздушна одбрана С-300 од една од европските земји во близина на украинскиот град Днипро, јавува Анадолија.

Loading...

– Во неделата, на 10 април, на јужната периферија на Дњепропетровск, ракети со висок прецизен калибар го уништија системот за противвоздушна одбрана С-300 скриен во хангар доставен до режимот на Киев од една од европските земји – изјави портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков на редовен брифинг за новинарите во Москва.

 

Започнува истрагата за воени злосторства: Француски истражители пристигнаа во Украина

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ: Ова е автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг Ун (ФОТО)

Уништен и магацин

Тој додаде дека биле погодени и четири фрлачи С-300 и дека загинале 25 припадници на украинските вооружени сили.

Покрај тоа, синоќа биле уништени две складишта за муниција, радар С-300, девет тенкови, пет самоодни артилериски и пет повеќецевни ракетни фрлачи.

Loading...

 

Војната ќе се решава во следните три недели, вели американскиот генерал (ВИДЕО)

 

Руски системи

„Руските системи за противвоздушна одбрана соборија два украински борбени авиони С-25 и четири беспилотни летала, додека хеликоптер Ми-24 беше соборен со концентриран оган од мало оружје“, рече Конашенков, додавајќи дека руските сили погодиле и 78 украинска воена инфраструктура.

Конашенков рече дека од почетокот на војната Русија уништила речиси 230 авиони и хеликоптери, како и 243 системи за противвоздушна одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Во авион откриен куфер полн со радиоакетивен материјал