Игор Конашенков

Сподели со своите пријатели

Руската армија синоќа изврши напад со проектили од морето врз објекти каде се подготвувале напади врз Руската Федерација со помош на поморски дронови, изјави денеска официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков. Loading… „Вооружените сили на Руската Федерација вечерва извршија групен одмазднички напад со високопрецизно оружје од моретоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските војници вклучени во специјална воена операција уништија две хаубици од полско производство во Доњецката Народна Република, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков. Loading… „Како дел од артилериските контра напади, две самоодни хаубици „Краб“ од полско производство беа уништени на стрелачки позиции во близина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските воени сили соборија два хеликоптери Ми-8 на украинските воздухопловни сили во самопрогласената Народна Република Доњецк, како и повеќецевни ракетни системи HIMARS, две борбени возила од ракетниот систем Град и самоодна хаубица. Украинската армија, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков. Loading… Тој изјави дека руските војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Напаѓачки авиони на руските воздушни сили соборија два украински воени авиони (Су-25 и МиГ-29) во ДНР, додека системи за противвоздушна одбрана соборија два украински воени хеликоптери Ми-8, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Игор Конашенков. Loading… Покрај тоа, во текот на изминатиот ден биле уништени десет дроновиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски борбен авион собори МИГ-29 на украинските воздухопловни сили во областа Николаев, соопшти денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков. Loading… Тој додаде дека руските сили ги одбиле сите напади на украинските вооружени формации во правецот Николаев-Кривј Рих, каде што биле убиени до 130 украински војници воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Руската Федерација денеска соопшти дека офанзивата на украинските војници во областа Краснолиман во непризнатата Доњецка Народна Република пропаднала и дека во таа акција загинале повеќе од 70 припадници на украинската армија. Loading… „Како резултат на неуспехот на офанзивата на украинската армија на областа Краснолиманск, загубите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана соопшти дека украинската армија, која по лична наредба на Володимир Зеленски се обидела да изврши офанзива во правец на Миколаев и Криви Рих, претрпела огромни загуби. Loading… Тие додаваат дека за 24 часа биле ликвидирани повеќе од 1.200 милитанти. „При кршењето на офанзивата, која беше започнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека руската авијација ги погодила позициите на украинската екстремистичка единица Кракен кај Авдеевка кај Харков и дека биле убиени повеќе од 100 милитанти. Loading… Портпаролот на Министерството Игор Конашенков изјави дека меѓу нив се ликвидирани до 20 американски платеници, пренесува РИА Новости. КонашенковПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голем број припадници на резервните сили на Вооружените сили на Украина, оружје и воена опрема, кои пристигнаа на истовар на железничката станица Калининдорф во Херсонската област, беа уништени – изјави на брифингот портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, пренесе Интерфакс. Loading… Според неговите зборови, во изминатите 24 часаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од половина од персоналот на баталјонот на 66-та механизирана бригада на украинската армија побегна од своите борбени позиции кај Маринка во самопрогласената Доњецка Народна Република, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков. Loading… „Во регионот Маринка на Доњецката Народна Република, повеќе од половина од персоналотПрочитај повеќе