Руската артилерија извршила 1.285 напади претходната ноќ

Сподели со своите пријатели

Руските ракетно-артилериски трупи во Украина во текот на претходната ноќ изведоа 1.285 огнени дејства, а употребија и ракети Калибар, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Loading...

 

Истражител за воени злосторства во Украина: Она што го видовме е незамисливо

 

– Ракетните и артилериските трупи извршија 1.285 огнени операции во текот на претходната ноќ, елиминирајќи девет складишта за гориво и 37 командни пунктови, како и 1.221 упориште на непријателска жива сила и воена опрема, рече Конашенко, пренесува Танјуг.

 

Сателитски снимки од масовна гробница кај Мариупол: „Тука може да има 9.000 цивили“

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија инвестира во зајакнување на својата морнарица

Тој додаде дека руските крстосувачки ракети од калибар го елиминирале речиси целиот баталјон украински војници со оружје и воена опрема на железничката станица Мелиоративноје.