Руските сили уништиле две украински складишта за оружје

Сподели со своите пријатели

Руската армија уништила две големи складишта на украинско ракетно и артилериско оружје во оперативно-тактичкиот ракетен систем „Искандер“ во селото Каменка во областа Доњецк, изјави на денешниот редовен брифинг портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Loading...

Тој, исто така, рече дека ракетите со висока прецизност од воздух уништиле големи складишта за гориво во регионите Староконстантинов и Хмелницки, од каде горивото се доставувало до оклопните возила на украинските војници во Донбас.

 

Кои се најбезбедните земји во случај на Трета светска војна?

 

Конашенков истакна дека руски воен авион соборил авион Су-24 на Вооружените сили на Украина во областа Ровно, во близина на украинско-белоруската граница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ: Ова е автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг Ун (ФОТО)

Според него, руските системи за противвоздушна одбрана во текот на изминатиот ден уништиле 10 украински беспилотни летала во областите на населбите Изум, Нова Каховка, Доњецк, Николаев, Бердјанск, Горловка, Луганск и Рубежно, пренесува Спутник.

Тој додаде дека руските војници уништиле 64 воени објекти во Украина, вклучувајќи го и седиштето на силите за специјални операции во регионот на Николаев.

Loading...

 

Русите погодија индустриски погони во западна Украина

 

Тој тврди дека Киев ја користел синагогата во украинскиот град Уман за „да ги смести нацистите и нивното оружје“.

„Фотографиите направени на 21 март, ден по говорот на украинскиот претседател Владимир Зеленски во Кнесетот, покажуваат формирање на две колони со националисти на територијата на синагогата… Имотот, оружјето и муницијата складирани во зградата на синагогата беа прво натоварени во камиони, а потоа маскирани во вреќи со градежен отпад“, прецизира Конашенков.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еквадор одби да ѝ испорача на Украина со воена опрема од советската ера

Тој потсети дека претходниот ден претседателот на Украина зборувал за руските напади врз градот Уман во регионот Черкаси.