Естонија (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Естонските власти иницираа уривање и преместување на споменикот од Втората светска војна од советската ера во пограничниот град Нарва, одлука што претходно наиде на предупредувања и протести од Москва. Loading… Инженерите почнаа да отстрануваат тенк на споменикот во Нарва рано денеска, со значителен контингент на полицајци и безбедносни сили коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Естонија одлучи да го забрани влезот на државјаните на Руската Федерација со важечки шенген визи издадени од Естонија. Loading… Забраната ќе стапи на сила за една недела. „Оваа санкција значи дека визите ќе останат валидни, но имателите на визи ќе бидат санкционирани при влез во Естонија, нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонската премиерка Каја Калас изјави за новинарите во Брисел дека Европската унија треба да продолжи со седмиот пакет санкции против Русија, кој вклучува гас. Loading… „Мислам дека гасот мора да биде во седмиот пакет, но и јас сум реален. Мислам дека нема да биде таму“, рече таа.   Данците порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доставувањето оружје на Украина беше главната цел на посетата на претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија на Киев, изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблонски, на радио станицата РМФ ФМ. Loading… Полскиот претседател Анджеј Дуда во средата заедно со колегите од Летонија, Литванија и Естонија гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги повика амбасадорите на Естонија, Летонија и Литванија да најави протерување на дел од нивните дипломати како реципрочна мерка, јавува Ројтерс. Loading…   Украина ги предупреди преговарачите: Не јадете и не пијте на преговорите, би можеле да ве отрујат   Да потсетиме, Латвија иПрочитај повеќе