Протекоа стратешки документи на Кремљ за Естонија, Летонија и Латвија

Сподели со своите пријатели

Yahoo News доби доверливи стратешки документи составени од Кремљ кои ги откриваат амбициозните планови на Русија да го прошири своето влијание во балтичките држави Естонија, Латвија и Литванија.

Loading...

Станува збор за поранешни советски републики, сега горди членки на НАТО и ЕУ, чии влади жестоко ја критикуваат надворешната политика на Русија, пишува Yahoo News.

Меѓу другото, документите ја покажуваат намерата на Москва да ја спречи изградбата на воените бази на НАТО, да ги ослабне локалните демократски влади, да го прошири руското културно и јазично влијание и да ги зајакне политичките организации кои се залагаат за Кремљ.

Но, последователната руска инвазија на Украина го поткопа речиси секој аспект од плановите што беа подготвени во 2021 година.

„Многу тактики беа преземени директно од КГБ“

„Естонија, нашите сојузници и партнери одамна се свесни за интересот на Русија да користи хибридни тактики за да ги постигне своите цели и да се обиде да го консолидира своето влијание во други земји“, изјави естонската премиерка Каја Калас за Yahoo News.

„Тоа е класична руска игра – многу на нивните тактики преземени директно од КГБ“, рече таа.

„Го познаваме нашиот сосед“, продолжи Калас: „Нашата работа е постојано да го споделуваме нашето знаење за руските акции, да градиме отпорност и да се спротивставиме на руските директни и индиректни обиди за влијание. Моравме да ја зајакнеме нашата одбрана за да се спротивставиме на секоја закана, вклучително и хибрид Закани. Исто така, клучно е да се зборува за овие работи јавно“.

Ингрида Шимоните, премиерката на Литванија, даде слична изјава за Yahoo News откако го прочита рускиот план за нејзината земја, велејќи дека сето тоа е нешто што „нормално би се посомневало“.

Loading...

„Од обновувањето на независноста, Летонија се соочува со желбата на Русија да го зајакне и прошири своето влијание во соседните земји. Летонија има реален увид во руската надворешна политика и нејзините иницијативи. На меѓународно ниво, Латвија активно се залага и промовира изолација на Русија “, рече Кришјанис Кариш, латвиски премиер.

Кој ги создал документите?

Документите биле произведени од Дирекцијата за прекугранична соработка на администрацијата на Путин, која формулираше слични планови, претходно откриени од Yahoo News, за ползечката анексија на Белорусија и соборувањето на прозападната влада на Молдавија.

И покрај неговото добро име, Дирекцијата за прекугранична соработка е составена од руски разузнавачи од трите главни шпионски служби, ФСБ, СВР и ГРУ, кои ги претставуваат домашните, странските и воените агенции.

Вистинскиот план на администрацијата е да ги врати нациите во сферата на влијание на Русија.

Со население меѓу еден и три милиони, Естонија, Литванија и Летонија се мали земји џуџиња за Русија, но стратешки лоцирани на источниот раб на НАТО и ЕУ.

Анектирани од Москва како дел од договорот меѓу Адолф Хитлер и Јосиф Сталин, денешните три либерални демократии ја вратија својата независност по распадот на советската империја.

Нивниот сојуз со Западот е извор на длабока вознемиреност за режимот на Владимир Путин, особено затоа што стотици илјади етнички Руси живеат во нивните граници.

Како и документите поврзани со Белорусија и Молдавија, руските планови за балтичките земји се поделени во три поглавја: политички, воени, воено-технички и безбедносни цели; комерцијални и економски и хуманитарни или општествени цели.

Loading...

Сите поглавја се поделени во три различни временски рамки: краткорочни (до 2022 година), среднорочни (2025) и долгорочни (2030).

Два текста за секоја балтичка земја

Секоја земја е третирана во два посебни текста во документите на Кремљ.

Првиот ги наведува „стратешките интереси на Руската Федерација“ во различни области и во различни периоди. Друг текст ги прикажува ризиците кои стојат на патот на Русија.

Извор од европските разузнавачи ја опиша руската претседателска администрација како еден вид тинк-тенк кој, покрај развивањето на руските рецепти за надворешна политика, одлучува и за спроведување кампањи за дезинформација како начин за слабеење на веќе постоечките врски меѓу сојузниците.

„Балтичките документи не се насочени кон стекнување влијание во засегнатите земји. Наместо тоа, тие се политика на задржување за да се спречи натамошно опаѓање на руското влијание“, изјави изворот за Yahoo News, кој сакаше да остане анонимен.

Малкумина во Кремљ, додаде изворот, навистина мислат дека балтичките земји можат да се вратат во руското јато.

Пореален план би бил да се сее внатрешна опозиција за да не се лизне целосно во западната сфера.

Друг европски разузнавач, кој е запознаен со документите, вели дека е многу малку веројатно дека авторите биле свесни за претстојната инвазија на Украина, со оглед на тоа колку се далечни изгледите за успех на нивните планови.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лајен: Профитот од замрзнатите руски средства за купување воена опрема за Украина

„Балтикот е во НАТО, па Русите се сведени на евтини политички интриги“

Навистина, Европа е многу пообединета против руското влијание отколку пред нападот на Украина.

Сите три балтички држави испратија воена помош од стотици милиони долари за Украина, со што станаа земји кои најмногу придонесуваат за одбраната на Украина по глава на жител.

Тие ја гледаат украинската борба како бедем против плановите на Кремљ за нивните земји.

Само Естонија потроши 440 милиони долари за воена помош за Украина, што е повеќе од 1% од нејзиниот бруто домашен производ и ги преместува сите 24 свои влечни хаубици FH70 во Киев.

„Плановите на Русија да го прошири своето влијание во Естонија, Латвија и Литванија ме потсетуваат зошто нивното пристапување во НАТО беше толку добра идеја. Без балтичкото членство во НАТО, Русија досега ќе изврши инвазија “, изјави за Yahoo News Ден Фрид, поранешен помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања.

Иако секоја балтичка нација е различна, постојат заеднички карактеристики во предложените пристапи на Русија кон сите три земји.

Loading...

Во гореспоменатата „хуманитарна сфера“ најважни се промоцијата на руската култура и зачувувањето на образованието на руски јазик.

Колку Руси има на Балтикот?

Во Естонија живеат околу 300.000 етнички Руси, околу 24% од населението. Во Латвија живеат околу 471.000 луѓе, што е приближно 25% од нејзиното население. Литванија, најнаселена на Балтикот со 2,8 милиони луѓе, има најмала руска дијаспора: 140.000 жители или само 5%.

Москва со години ги критикуваше сите три балтички држави за нивната неподготвеност да го признаат рускиот како официјален јазик и за наводната дискриминација на етничките Руси.

Естонија и Латвија неодамна усвоија јазични реформи со кои постепено ќе се забрани наставата на руски јазик во градинките и училиштата.

Во исто време, двете земји ја оставија отворена вратата за обемни курсеви за руски јазик и култура.

Loading...

За да се спротивстави на таквите напори, руската стратегија за Естонија директно повикува на „пропагирање на руската култура“, вклучително и одгледување деца и едукација на „талентирани млади што зборуваат руски“ на руските универзитети.

Аналитичарите и разузнавачите долго време тврдат дека јазикот и културата се составен дел од политиката на „сонародници“ на Кремљ, за која Москва тврди дека е покровител на сите етнички Руси и руски јазик ширум светот, и за која верува дека има право да брани воено.

„Школа“ за регрутирање руски шпиони

Московската принудна форма на културен дострел ја спроведуваат мноштво руски владини агенции, вклучително и Министерството за надворешни работи и неговите културно ориентирани подружници Росотрудничество и Фондацијата Руски Мир (Руски свет), кои претходно имаа канцеларии низ Европа, но сега се соочуваат со Санкции на ЕУ и НАТО.

Среднорочната цел за Летонија е „да отвори училиште во руската странска мисија во Рига како потенцијален центар за спроведување на низа мерки за одржување и зајакнување на позицијата на рускиот јазик, литература, култура и образование во Латвија“.

Иако звучи неопасно, таквото „училиште“ лесно може да дејствува како центар за регрутирање на руски шпиони и агенти, според Латвиското Биро за заштита на уставот (САБ), странска и контраразузнавачка служба.

Loading...

САБ испрати писмена изјава до Yahoo News по разгледувањето на летонскиот стратешки документ, во која се истакнува дека руските разузнавачки служби играат голема улога во земјата.

„Ова вклучува добивање разузнавачки информации и спроведување на истражување за можностите за влијание, работа со агенти, вклучително и обезбедување финансирање на различни поединци и групи во Европа кои ќе се користат како лоби за руските интереси. Лобирањето за интерес во Кремљ често се врши преку економски интереси и деловни луѓе чии активности се поврзани со Русија“, се вели во соопштението.

Тие сакаат да спречат формирање на воени бази на НАТО во Летонија и Литванија

Друга експлицитна цел на руските документи е да се спречи „воспоставување на воени бази на НАТО“ во Летонија и Литванија.

Националните аеродроми и воените инсталации во балтичките земји се домаќини на трупи и единици на сојузниците на НАТО на ротирачка основа.

Но, по руската инвазија на Украина минатата година, присуството на НАТО на Балтикот се зголеми.

Бројот на сојузничките трупи само во Естонија е веќе близу 2.000, а САД испратија пешадиска чета опремена со артилериски ракетни системи за висока мобилност (HIMARS) во Естонија непосредно пред минатиот Божиќ.

Loading...

Следната цел во документите е да се создадат услови за „слабеење на влијанието на западните земји во воено-политичката, трговско-економската и хуманитарната сфера“ и „спротивставување на обидите на антируските естонски политички сили да ја фалсификуваат историјата“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

Фалсификување на историјата

Фалсификувањето на историјата во овој контекст се однесува на одбележувањето на загубата на независноста во Естонија во 1940 година по советската анексија; естонското глорификација на „шумските браќа“, т.е. антисоветските партизани за време на долгите години на окупација, и прославата на обновената независност по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Овие теми, составен дел на современиот национален идентитет на Естонија, беа лажно преименувани како „глорификација на нацизмот“ од стратешките документи.

Составен дел од таа наводна глорификација е одлуката на Естонија да ги отстрани или премести советските споменици од Втората светска војна.

Одлуката да се премести таканаречениот бронзен војник во 2007 година од центарот на Талин на естонски воени гробишта, предизвика немири од страна на етничките Руси, можеби поттикнати од странство.

Loading...

Хакерски напади

Тоа потоа доведе до масовен сајбер напад врз земјата, привремено осакатувајќи ја експанзивната дигитална трговија и банкарскиот сектор на Естонија.

Неименуван естонски функционер изјави за Би-Би-Си во 2017 година дека нападите што водат до руските IP адреси биле „оркестрирани од Кремљ, а злонамерните групи потоа ја искористиле можноста да се приклучат и да придонесат за нападот врз Естонија“.

Како симбол за тоа како овие три мали земји, побројни од руската војска, се прилагодија на непријателскиот дел од географијата, Естонија оттогаш прерасна во суперсила за сајбер безбедност, вклучувајќи ја и источна Украина.

Нејзината странска разузнавачка служба Välisluureamet се смета за еден од водечките собирачи на сигнали за разузнавање или следење на комуникациите во НАТО.

Како реагираа Естонците на руската инвазија на Украина?

Згора на тоа, поголемиот дел од естонското општество стана само понегостољубиво кон операциите на руското влијание и шпионажата по инвазијата на Украина во февруари минатата година.

Оттогаш, ЕУ протера повеќе од 600 руски дипломати, од кои 36 само од Естонија, што е извонреден дел ако се земе предвид малата популација на земјата од само 1,3 милиони.

Оттогаш, Естонија, Летонија и Литванија исто така го забранија влезот на руските граѓани, вклучително и оние кои избегаа откако Путин нареди масовна мобилизација во септември, потег што беше критикуван од другите членки на ЕУ.

Големиот мотив за оваа контроверзна одлука, навести Мик Марран, неодамна пензионираниот шеф на Välisluureamet, не беше само да се покаже солидарност со Украина, туку и да се зачува националната безбедност на Естонија.

„Домаќин на неколку стотици илјади мажи на воена возраст, на возраст меѓу 18 и 35 години – не сум сигурен дека тоа е добра идеја за која било земја толку блиска до Русија“, рече Марран во интервјуто минатиот ноември.

„Можеби вашите планови се веќе застарени“

Yahoo News му го покажа документот на Александар Тутс, заменик-генерален директор на естонската служба за внатрешна безбедност:

„Се разбира, мораме да посветиме сериозно внимание на ваквите планови. Стратешките цели наведени се веќе застарени поради променетите околности.

Едно од најстарите поглавја во сите балтички документи се однесува на руските планови за влијание врз локалните економии, трговијата и бизнисот.

Среднорочната цел е зголемување на рускиот извоз и билатералната трговија и странските директни инвестиции.

Овој план беше јасно заснован на односите што беа уништени од агресивната војна на Москва против Украина.

„Тие сакаат да го зголемат извозот во Естонија до 2022 година“, рече Тутс, „но минатото лето самата Русија одлучи да го затвори мостот Нарва-Ивангород за камиони како одмазда за поддршката на Естонија за Украина“, мислејќи на граничниот премин во североисточна Естонија.

„Како можете да го зголемите извозот ако го затворите главниот канал? Тутс се чуди.

„Русите го прават тоа 30 години“

Поттикнувањето на проруските чувства во естонското општество и во политичките и воените елити беше наведено како постојано присутна цел во сите три периоди.

Loading...

Истото важи и за ограничување на влијанието на националистичките елементи и создавање нови јавни здруженија и невладини организации кои промовираат соработка со Русија.

„Тоа е истото што го прават Русите 30 години“, изјави поранешниот естонски претседател Томас Хенрик Илвес за Yahoo News по прегледот на стратешките документи.

„Она што ме погодува е истото недопирливо разбирање на реалноста на Естонија што веќе беше докажано со инвазијата. Тие едноставно не разбираат што се случува кај нас или во Латвија и Литванија“.

Според документите, краткорочна цел за Естонија е „формирање на нови јавни структури, фондации, невладини организации и невладини организации кои се залагаат за соработка со Руската Федерација“.

Друга краткорочна цел е да се работи „со естонските бизнисмени за да се објасни подготвеноста на Руската Федерација да им го отвори рускиот пазар, под услов Талин да ја промени својата надворешна политика за да биде повеќе про-москва“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е катастрофална

Удар за претприемачите

Според експертите, ова е попрактична цел од многу други во документите.

„Претприемачите се најранливата група врз која може да се влијае. Кога на политичарот му снема гласови и моќ, тој нема ништо. Но, се додека претприемачите имаат пари, тие ќе се обидуваат да влијаат на политиката во свој интерес”, вели Тутс.

Loading...

Една од најбизарните цели наведени во естонската стратегија е сузбивање на наводните напори на Естонија да „поттикне сепаратистички чувства во руските региони и да создаде такви чувства кај претставниците на фино-угрските народи кои живеат во Русија“.

Естонците, заедно со Финците и Унгарците, потекнуваат од фино-угрските племиња, потомци на првобитните жители на Европа.

„Ова е руска фантазија“

Но, идејата дека Талин се обидува да поттикне сепаратистичко движење кај своите соседи мириса на проекција, според еден висок функционер на естонската разузнавачка служба.

„Ова е руска фантазија. Нема никаква врска со реалноста, но звучи како нешто самите Руси би направиле и навистина го направија во Грузија, Молдавија и Украина“, три земји каде Москва ги охрабруваше движењата за независност меѓу малцинствата што зборуваат руски.

Стратешкиот документ за Литванија, најнаселената балтичка земја, содржи најконкретни воени барања, почнувајќи со краткорочен проект за запирање на „зголемувањето на военото присуство на Соединетите Американски Држави и другите земји-членки на НАТО“ на Литванска територија.

Среднорочното следење е да се спречи „распоредување на системи за противвоздушна одбрана/ракетна одбрана со среден дострел интегрирани во обединетиот систем за воздушна одбрана на НАТО“ и да се намали „бројот и обемот на оперативните и борбени активности за обука на НАТО“ во Литванија. Но, голем дел од тоа веќе се случи.

НАТО е сè поактивен на Балтикот

Мултинационалната борбена група на НАТО се наоѓа во Рукла во централниот округ Каунас. Во првите две години од зголеменото присуство, наведуваат литванските вооружени сили, „приближно 8.000 сојузнички војници од девет сојузници на НАТО служеле во таа баталјонска единица на ротациона основа“.

Loading...

Самитот на НАТО во Вилнус е закажан за јули, а главна точка на агендата ќе биде интегрираната противвоздушна одбрана долж источното крило на алијансата, на која повика литванскиот претседател Гитанас Науседа.

Друга преокупација на Кремљ во однос на Летонија е „обезбедување на потребната заштита на рускиот имот, во однос на можните судски одлуки за замрзнување или конфискација на имотот на државата или приватните компании“.

Летонија долго време беше озлогласен центар за руско перење пари, а банките беа портата за милијарда долари руско богатство што влегува во Европската унија.

Меѓутоа, овој пристап до западните пазари сега е исто така укинат благодарение на затворањето на валканите банки од страна на латвиските власти и, неодамна, западните санкции поради војната.

„Целта е поделба на латвиското општество“

„Сегашните цели во Летонија“, велат од латвиската разузнавачка служба САБ, „се да се подели летонското општество што е можно повеќе, да се промовира тензија и незадоволство кај државните власти, да се создадат противречности меѓу западните земји за да се отежне обединетото одлучување“.

Според документите, кои се фокусираат на потенцијалните ризици што Русија ги предвидува во остварувањето на нејзините цели во балтичките земји, зголемената милитаризација на НАТО, санкциите, заживувањето на „нацизмот“ и сузбивањето на рускиот јазик, култура и образование во Наведени се балтичките држави.

Првите две сега се остварен факт, повторно благодарение на руската војна против Украина.

Генерално, плановите на Кремљ за Балтикот ги одразуваат испробаните советски тактики, рече Мариус Лауринавичиус, литвански експерт за меѓународни прашања.

Loading...

„Ова е стариот метод на КГБ: „Треба да ги ослабиме нашите непријатели. И најдобриот начин да ги ослабиме е од внатре, не од надвор. Она во што се добри е да ги делат општествата, да создаваат проблеми, да создаваат конфликти“.

„Истите заблуди ја наведоа Русија лесно да го освои Киев“

И ако Дирекцијата за прекугранична соработка звучи погрешно во своите амбиции кон Балтикот, тоа може да биде затоа што треба да го оправда своето постоење пред своите претпоставени во Кремљ.

Заменик-директорот на естонското разузнавање Тутс верува дека плановите содржат потполно ист вид на заблуди и дрскост, засновани на лоша интелигенција и лажни премиси, што ја наведоа Русија да верува дека може брзо да го освои Киев пред повеќе од една година.

„Знаејќи како функционира рускиот режим, можам да кажам дека вработените таму имаат навика да ги лажат своите газди затоа што газдите не сакаат да добиваат необработени претстави за вистинската ситуација. Ако им давате украсени приказни, ќе живеете во илузија. Рускиот систем е изграден на сите што блефираат“, заклучи Тутс.