Естонија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Летонија ѝ порача на Германија веднаш да испрати тенкови Леопард во Украина. Loading… Летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс на Твитер напиша: „Ние, министрите за надворешни работи [Латвија, Естонија и Литванија], ја повикуваме Германија веднаш да испорача тенкови Леопард во Украина. Ова е неопходно за да се запре рускатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата од девет европски земји вети дека ќе ѝ достават повеќе оружје на Украина, вклучувајќи борбени тенкови, тешка артилерија, противвоздушна одбрана, муниција и борбени возила на пешадија. Loading… Земјите кои го издадоа соопштението од Естонијаи го нарекоа Талинско ветување, рекоа дека ќе поканат и други сојузници да придонесат во пакетот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Реинсалу. Loading… Во фокус на разговорите беше нарушената безбедносна архитектура во Европа и справувањето со актуелните предизвици, особено во светло на нашето претседавање со ОБСЕ и напорите за ставање крај на военатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај санкциите, опсегот на увоз на електроника во Русија од април до ноември изнесува 2,6 милијарди долари, пишува Ројтерс повикувајќи се на податоци од руската царина. Loading… Од тоа, прометот кој доаѓа од западните производители изнесува 777 милиони долари. Меѓу увезената стока, според Ројтерс, има и микрочипови од американскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонија го повика Риши Сунак, новиот премиер на Велика Британија, да инвестира повеќе во одбраната поради војната во Украина. Loading… Да потсетиме дека претходникот на Сунак, Лиз Трас, додека таа сè уште беше премиер, вети дека ќе ги зголеми инвестициите во одбраната од 2 на 3% од БДП до 2030Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонскиот парламент ја призна Русија како држава која го поддржува тероризмот, објави рускиот Инсајдер. Loading… За оваа одлука гласаа сите 88 пратеници, немаше воздржани и против. Во мај, Сенатот на Чешката Република (Горниот дом на парламентот) ги призна злосторствата извршени од руската армија во Украина како геноцид врз украинскиот народ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонија спроведува шестдневна брза воена вежба за повеќе од 2.800 резервисти. Loading… Тоа е одговорот на Естонија на мобилизацијата на Путин, што тој ја најави минатата недела. Целта на вежбата за одбранбена готовност е вежбање на функционирањето на резервната армија, соопшти естонското Министерство за одбрана. „Нема директна безбедносна закана заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Летонија, Едгарс Ринкевичс објави дека балтичките земји постигнале начелен договор за забрана за влез на руски државјани во тие земји. Loading… „Балтичките земји (Естонија, Летонија и Литванија) постигнаа договор за значително ограничување (со некои исклучоци) на граничниот премин за граѓаните на Руската Федерација кои имаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од Полска и балтичките земји членки – Естонија, Латвија и Литванија денеска беа упатени повици до Европската унија за воведување забрана за туристички визи за руските граѓани, со предупредување дека се работи за национална безЛатвија, Либедност, додека војната на Русија против Украина продолжува, пренесува АП. Loading… Но, на состанокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Латвија во четвртокот го урнаа споменикот од советската ера во Рига, во согласност со законот усвоен по руската инвазија на Украина и покрај протестите на руското малцинство во балтичката држава. Loading… Споменикот висок 79 метри, поставен во периодот од 1979 до 1985 година за да ја одбележи победатаПрочитај повеќе