Естонија

Сподели со своите пријатели

Естонија е подготвена да ја затвори границата со Русија поради ситуацијата со мигрантите, кои официјален Талин ги гледа како „хибридни напади“ врз Естонија, соопшти денеска естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цакна. Loading… Тој ја опиша ситуацијата на руско-финската граница како „еклатантен хибриден напад извршен од Русија, со цел даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од естонската премиерка Каја Калас е побарана оставка, бидејќи нејзиниот сопруг е косопственик на компанија која работи во Русија. Loading… Два големи естонски весници ја повикаа да поднесе оставка, а две анкети покажаа дека мнозинството од испитаниците веруваат дека таа треба да се повлече, пренесува Ројтерс. Калас рече дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако рускиот претседател Владимир Путин веројатно нема да користи нуклеарно оружје во војната против Украина, тој би можел да прибегне кон употреба на оружје за масовно уништување доколку Кремљ се најде во „навистина очајна ситуација“, изјави естонскиот претседател Алар Карис. Loading… Во интервју за Newsweek, Карис рече дека иако „неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Yahoo News доби доверливи стратешки документи составени од Кремљ кои ги откриваат амбициозните планови на Русија да го прошири своето влијание во балтичките држави Естонија, Латвија и Литванија. Loading… Станува збор за поранешни советски републики, сега горди членки на НАТО и ЕУ, чии влади жестоко ја критикуваат надворешната политика наПрочитај повеќе

flag placed on wall

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Естонија денеска го повикало вршителот на должноста на руската амбасада во Талин и му врачило дипломатска нота дека вработен во руската амбасада со дипломатски статус е прогласен за персона нон грата, соопшти Министерството за надворешни работи на Естонија. Loading… Според извештаите, Министерството за надворешни работиПрочитај повеќе

people walking on street near brown concrete building during nighttime

Сподели со своите пријатели

Владата на Естонија ѝ предложи на Европската унија да усвои нов пакет антируски санкции, во кој една од главните точки ќе биде намалувањето на приходите преку снабдување со енергетски производи. Loading… „Ние сме за преиспитување на горната цена на суровата нафта и нејзино значително намалување. Секој цент, секој долар намалувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата Реформист на естонската премиерка Каја Калас го обезбеди првото место на парламентарните избори во неделата, резултат што треба да обезбеди останување на цврсто проукраинската влада во Талин. Loading… По пребројувањето на 98 отсто од гласачките ливчиња, резултатите покажуваат дека либералната група Каје Калас освоила 31,5 отсто од гласовите. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонскиот амбасадор Маргус Лајдре ќе мора да ја напушти Русија на 7 февруари 2023 година, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи во понеделник, пренесува Спутник. Loading… „Естонскиот амбасадор Маргус Лајдре беше повикан во Министерството за надворешни работи на Русија на 23 јануари, каде му беше враченПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Летонија ѝ порача на Германија веднаш да испрати тенкови Леопард во Украина. Loading… Летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс на Твитер напиша: „Ние, министрите за надворешни работи [Латвија, Естонија и Литванија], ја повикуваме Германија веднаш да испорача тенкови Леопард во Украина. Ова е неопходно за да се запре рускатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата од девет европски земји вети дека ќе ѝ достават повеќе оружје на Украина, вклучувајќи борбени тенкови, тешка артилерија, противвоздушна одбрана, муниција и борбени возила на пешадија. Loading… Земјите кои го издадоа соопштението од Естонијаи го нарекоа Талинско ветување, рекоа дека ќе поканат и други сојузници да придонесат во пакетот,Прочитај повеќе