Ројтерс: Русија добива електроника и чипови за ракети преку Турција и Естонија

Сподели со своите пријатели

И покрај санкциите, опсегот на увоз на електроника во Русија од април до ноември изнесува 2,6 милијарди долари, пишува Ројтерс повикувајќи се на податоци од руската царина.

Loading...

Од тоа, прометот кој доаѓа од западните производители изнесува 777 милиони долари.

Меѓу увезената стока, според Ројтерс, има и микрочипови од американските компании Intel, AMD, Texas Instruments Inc, Analog Devices Inc и германската Infineon AG, кои се користат за производство на ракети кои се користат во Украина.

Компаниите ги заобиколуваат санкциите

Ројтерс пишува дека санкционираната електроника со двојна намена влегува во Русија преку, на пример, Турција со помош на бизнисмен како што е Гектурк Агваз, кој управува со две компании – турската Azu International Ltd и германската Smart Impex GmbH.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку осум загинати, 25 ранети во руски напад на Украина

Агваз престана да испорачува компјутери и компоненти за Москва поради санкциите на ЕУ, но Azu International Ltd извезла компјутери и компоненти во вредност од најмалку 20 милиони долари во Русија од април до ноември.

Исто така, Ројтерс тврди дека производите на Intel и AMD во вредност од најмалку 50 милиони долари биле увезени преку хонгконшката компанија Pixel Devices Ltd.

Нејзин основач е Bigfish Investments Ltd, контролирана од Русинот Кирил Носов.

Друг снабдувач на санкционирана електроника за Русија, според Ројтерс, е естонската компанија Елмек Трејд, иако нејзиниот извршен директор Александар Фоменко тврди дека компанијата ги почитува сите санкции и ограничувања.

Loading...

Увозот на електроника во Русија оди преку компанијата Radiant и, веројатно, компанијата Titan-Micro, која е подредена на неа. Intel и AMD ги прекинаа испораките на своите производи во Русија на крајот на февруари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се урна бомбардер во Русија (ВИДЕО)