Естонија ја повика ЕУ да усвои нов пакет санкции против Русија и испраќа помош за Украина

Сподели со своите пријатели

Владата на Естонија ѝ предложи на Европската унија да усвои нов пакет антируски санкции, во кој една од главните точки ќе биде намалувањето на приходите преку снабдување со енергетски производи.

Loading...

„Ние сме за преиспитување на горната цена на суровата нафта и нејзино значително намалување. Секој цент, секој долар намалување доведува до значителен пад на приходот за Русија, во милијарди во текот на годината“, изјави естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалу, пренесе Интерфакс.

ЕУ, исто така, треба да преземе чекори за да ја намали способноста на Русија да ја испорачува својата сурова нафта по море, рече тој.

„Нашиот предлог е да се забрани продажбата на танкери на Русија и да се спречи претовар на нафта низ територијалните води на Европската унија“, рече Реинсалу.

Во случај на прекршување на правилата за повисоко ниво на цени или транспорт на нафта, се предлага да се воведат санкции за танкери или компании, вклучително и спречување на нивниот влез во зоната на ЕУ.

Естонија, исто така, има намера да ѝ предложи на ЕУ целосно да го забрани транзитот на санкционирани стоки со цел да се избегне избегнување на санкции.

Во исто време, Естонија ќе ѝ испрати на Украина пакет воена помош во вредност од околу половина милион евра, кој вклучува главно снајперски пушки и опрема за специјалните сили, соопшти естонското Министерство за одбрана.

Новиот пакет помош на Естонија вклучува полуавтоматски пушки, снајперски пушки, двогледи, муниција, лична и специјална опрема, патролни чамци и термички слики, како и медицински материјали.

Loading...

Министерството за одбрана вкупната цена на пакетот ја процени на 494.300 евра.

Естонија испрати воена помош за Украина во вредност од околу 400 милиони евра или повеќе од еден процент од нејзиниот бруто домашен производ.

Помошта што претходно беше испратена вклучуваше противтенковски ракети „Јавелин“, хаубици, противтенковски мини, фрлачи на противтенковски гранати, минофрлачи, возила, опрема за комуникација, медицински материјали, опрема за лична заштита и суви оброци.

Заедно со Германија, Естонија ѝ испрати на Украина две полски болници и медицински материјал вреден околу 15 милиони евра, пренесува Танјуг.

Естонија ќе донира и трета теренска болница во соработка со Холандија и Норвешка, кои издвоија 7,8 милиони евра за поддршка на проектот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.