Естонскиот претседател: Путин не е луд, но би можел да прибегне кон оружје за масовно уништување

Сподели со своите пријатели

Иако рускиот претседател Владимир Путин веројатно нема да користи нуклеарно оружје во војната против Украина, тој би можел да прибегне кон употреба на оружје за масовно уништување доколку Кремљ се најде во „навистина очајна ситуација“, изјави естонскиот претседател Алар Карис.

Loading...

Во интервју за Newsweek, Карис рече дека иако „не е премногу загрижен“ дека Москва ќе ги следи своите нуклеарни закани, тој и другите западни лидери треба да се подготват за оваа можност.

„Има само неколку луѓе кои се блиски со Путин и кои всушност го познаваат“. Но, тој дефинитивно не е луд, барем не во медицинска смисла. Тоа значи дека тој точно знае што прави“, вели Карис.

„Немаме многу информации, кога Путин ќе почне да ги менува генералите, можеме само да шпекулираме дека нешто не оди како што сакаше“, додава тој.

„Но, ако Русија стане навистина очајна, тогаш – и не би рекол случајно, туку намерно – тие би можеле да го притиснат црвеното копче“, рече естонскиот претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц одби да испрати оружје во Украина: „Нема шанси, не сакаме војна“

„Сепак не е така лесно. Не е дека имаш копче во еден агол и само доаѓаш и го притискаш. Има одредени процедури кои мора да се следат“, забележува тој.

„Иако не сум премногу загрижен, човек треба да ги држи очите отворени за можноста тоа да се случи. Тоа значи дека треба да бидеме подготвени барем на ментален план и да размислиме што треба да се направи во тој случај“, додава Карис.

Додека западните лидери постојано нагласуваат дека нивен приоритет е да се избегне директна конфронтација меѓу НАТО и Русија што може да се претвори во нуклеарен конфликт, тие истовремено ги опишуваат нуклеарните закани на Путин како обиди да ги заплашат оние кои го поддржуваат Киев и да ја поткопаат обединетата поддршка на Запад за Украина.

Loading...

Дури и ако, како што тврдат некои аналитичари, војната во Украина се покаже како последна војна на Путин, Карис предупредува дека нема гаранции дека неговиот наследник – позиција за која во моментов нема познати кандидати – ќе избере поинаков пат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е катастрофална

„Дури и да си замине Путин, ќе има некој друг, и може да потрае некое време додека лидерот кој е подготвен да соработува со остатокот од светот да дојде на власт“, ​​истакнува тој.

Состојбата на јавното мислење во Русија стана предмет на жестока дебата за многумина.

Анкетите покажуваат дека има мешавина од поддршка, апатија и незадоволство кога станува збор за војната во Украина, а некои сугерираат дека многу Руси не сакаат да бидат убиени или осакатени од московската реваншистичка војна.

Кремљ, од своја страна, се пофали дека има „јасна поддршка“ од рускиот народ за нејзината таканаречена „специјална воена операција“.

Карис верува дека постои голем знак прашалник кога станува збор за тоа што сака рускиот народ.

„Не можеме да добиеме вистински информации за тоа што навистина размислуваат Русите, бидејќи тие постојано се замолчуваат, како што беше случајот во советскиот режим“, вели тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

„Во оддалечените и руралните области, каде што живеат луѓе кои се многу сиромашни и ги испраќаат своите синови во војна, ситуацијата е многу поинаква отколку во Москва, да речеме во Санкт Петербург, каде што многумина можеби дури и не забележуваат дека војната трае“, вели Карис.

Loading...

Мали се шансите да има државен удар или масовен бунт што ќе го собори Путин и ќе создаде нов пат за Русија.

Сепак, и западните аналитичари и руските националистички пропагандисти шпекулираат за потенцијалот за хаотичен распад на Русија во случај на одлучувачки пораз во Украина.

Карис вели дека не очекува такво сценарио.

„Тешко дека ќе дојде до тоа. Ресурсите не се во Москва или Санкт Петербург, туку во Сибир“, рече тој, истакнувајќи дека ниту еден наследник на чело на државата не може да си дозволи да изгуби толку профитабилен имот.

„Тоа нема да се случи, едноставно нема да се случи“, заклучува Карис.