Еди Рама (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди Рама каде се одржува Самитот за Западен Балкан – Европска Унија. Ова е првиот Самит на ЕУ што се организира во регионот на Западен Балкан и тоа кај нашиот соседПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На заедничка прес-конференција премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска уште еднаш ги повторија ставовите на владите на двете земји за проевропските политики, добрососедство и соработка која ќе придонесе за развој на целиот регион. Loading… Премиерот Ковачевски истакна дека втората меѓувладина седницаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, денеска по втората меѓувладина седница одржаа заедничка прес-конференција. Loading… Двајцата премиери уште еднаш го изразија задоволството од интензивната соработка на двете земји, евроинтеграцискиот процес и взаемната поддршка и солидарност во време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на денешната меѓувладина седница на Северна Македонија и Албанија, ресорните министерства од двете влади потпишаа договори и меморандуми кои се однесуваат на повеќе области. Loading… На потпишувањето присуствуваа премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски и премиерот на Албанија Еди Рама. Премиерите посочија дека ваквите договори и меморандуми уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски со воведно обраќање ја започна меѓувладината седница помеѓу Северна Македонија и Албанија. Loading… Во своето обраќање премиерот Ковачевски посочи дека Северна Македонија и Албанија се заедно на европскиот пат и заеднички со меѓусебна соработка се справуваат и со предизвиците од енергетскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, одржа тет-а-тет средба со претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама. Loading… На средбата премиерите на двете земји ја потенцираа важноста за натамошно унапредување на билатералната соработка, која и сега е на високо ниво. Премиерите дискутираа за потребата од зацврстувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска официјално го пречека претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама. Loading… Со највисоки државни и воени почести македонската владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, ја пречека албанската владина делегација предводена од премиерот Рама. Во состав на македонската владина делегацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски на негова иницијатива денеска одржа координативен онлајн состанок со лидерите на Отворен Балкан, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија Еди Рама, во пресрет на одржувањето на Самитот за Берлински процес кој се одржува на почетокот на ноември во Берлин. Loading… На координативниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека Србија не треба да биде под натамошен притисок во врска со санкциите против Русија и истовремено изразува загриженост за зголеменото влијание на Москва на Западен Балкан. Loading… – Не треба да има натамошен притисок врз Србија во однос на санкциите против Русија, бидејќи тааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанија одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран, како одговор на сајбер нападите што беа извршени на веб-страниците на Владата на таа земја во јули оваа година, а одлуката во средата на социјалните мрежи ја потврди и премиерот на Албанија. Еди Рама, пренесува агенцијата Анадолија. Loading… „Опсежната истрага обезбедиПрочитај повеќе