Еди Рама

Сподели со своите пријатели

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Тирана изјави дека сложените прашања меѓу земјите од Западен Балкан мора да се решаваат со билатерален дијалог и не смеат да влијаат на мултилатералните односи. Loading… „Нашата соработка е основен услов за нашиот пат кон ЕУ. Тие се поподготвени од кога било да ниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Албанија Еди Рама и претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска во Тирана потпишаа договор за соработка. Loading… Според нив, овој договор го зајакнува и подобрува пријателството меѓу Албанија и Украина. Средбата се одржала во кабинетот на Рама, пренесуваат албанските медиуми. По тој повод, Зеленски на Рама му доделиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва треба да пристигне во Албанија, каде утре се одржува самитот Украина – Југоисточна Европа, а Тирана од денеска е под силни безбедносни мерки, пишуваат албанските медиуми. Loading… Според Voxnews, околу 1.600 полицајци ќе бидат ангажирани во безбедносните мерки, вклучително и интервентни тимови и антитерористичкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави Ентони Блинкен денеска ќе ја посети Тирана, за прв пат во својата кариера. Loading… За време на еднодневната посета тој ќе се фокусира на иднината на Албанија и на Западен Балкан, пишува албанскиот портал Балкан веб. Блинкен попладне ќе пристигне во Тирана, каде ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанската влада го претстави предлог-законот за договор со Италија за заедничко процесуирање на некои барања за азил на мигрантите кои пристигнуваат во Италија по море. Loading… Предлог-законот ќе се расправа во 140-члениот парламент, во кој владејачките социјалисти на премиерот Еди Рама имаат 74 места. Албанскиот премиер Еди Рама и италијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Албанија, Еди Рама, ја изврши реконструкцијата на Владата и разреши шестмина министри во неговиот кабинет, меѓу другите и шефицата на дипломатијата Олта Џачка, пренесува Албаниан пост. Loading… Рама побара од претседателот на Албанија, Бајрам Бегаи, да донесе указ за оваа работа, а најавено е дека измените ќе муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Веб-страницата World of Statistics се осврна на една интересна и досега неистражена тема поврзана со политичките лидери ширум светот. Loading… Составена е листа на највисоките поранешни и актуелни светски претседатели, а интересно е што двајца политичари од регионот се на самиот врв на листата. На прво место на оваа листаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони, која годинава се приклучи на зголемениот број Италијанци кои летуваат во Албанија, ја плати сметката за своите сонародници кои побегнале од локалниот ресторан без да ја платат. Loading… Кога се појавија вести дека некои Италијанци побегнале без да ја платат сметката во ресторан во Берат, МелониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Албанија вчера се одржаа локални избори на кои Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама, според првичните резултати, победи во три општини каде пребројувањето се вршеше по електронски пат – во Вора, Камза и Елбасан, јавуваат албанските медиуми. Loading… Рама прогласи победа на својата партија во 50 општини, додека опозицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Албанија, Еди Рама, објави дека сателитите Албанија 1 и Албанија 2 биле лансирани во вселената вчера од базата Кејп Канаверал на Флорида. Loading… Рама сподели видео од моментот на лансирање на Фејсбук. – Рече, готово. Лансирана е ракетата „Фалкон 9“ која во вселената ги носи нашите два сателитаПрочитај повеќе