Дмитро Кулеба (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Украина ги отфрли обвинувањата дека еден од нејзините проектили паднал во Полска како „теорија на заговор“ и дел од „руската пропаганда“. Loading… „Русија сега промовира теорија на заговор дека наводно станува збор за украинска ракета за противвоздушна одбрана која паднала на полска територија. Што не е точно. Никој не требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја обвини Москва дека игра „игра со глад“ со светот, бидејќи го блокира извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море. Loading… На маргините на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН), Кулеба ги повика земјите од тој регион политичкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба одговори на последните изјави на Владимир Путин и рече дека рускиот претседател не бил „провоциран“ да изврши ракетни напади со долг дострел врз Украина. Loading… – Путин ја напаѓа Украина бидејќи е очаен и користи ракетен терор за да се обиде да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба објави дека работи со партнерите на координирање на силен одговор на руските ракетни напади утринава врз Украина. Loading… „Од утрово сум во постојан контакт со партнерите за да се координира силен одговор на руските напади. Исто така, ја прекинувам турнејата низ Африка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона ја оствари својата трета посета на Киев откако ја презеде функцијата во мај за да ја потврди поддршката и солидарноста на Франција и да разговара за нуклеарната безбедност. Loading… „Добро утро Украина, убаво е што се вратив во Киев“, напиша Колона на „Твитер“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба денеска го изрази своето разочарување што Германија не испорача тенкови „Леопард“ и борбени возила „Мардер“ на Украина. Loading… „Разочарувачки сигнали од Германија додека на Украина и се потребни тенкови Леопард и возила Мардер – да ги ослободи луѓето и да ги спасиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска ќе го посети Киев, објави владиниот портпарол Пјотр Милер, пренесува Ројтерс. Loading… „Ќе има неколку средби по ред, како и важни работи за кои ќе разговараме во однос на геополитичката ситуација, енергетскиот пазар и воената безбедност“, изјави Милер за Полсат њуз. Американскиот државен секретар ЕнтониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ќе ѝ донира на Украина артилериска муниција вредна речиси 47 милиони евра, соопшти денеска шведската влада. Loading… Ова соопштение доаѓа откако украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја повика Шведска да и обезбеди на Украина артилериски системи „Арчер“, системи за воздушна одбрана тРБС-70 и повеќе артилериски гранати, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во средата ја повика Европската унија да ги забрани руските туристи, опишувајќи ја мерката како соодветна бидејќи повеќето Руси ја поддржуваат „геноцидната агресивна војна“ на нивната земја против Киев. Loading… „Времето за полумерки заврши“, рече Кулеба за Ројтерс пред вториот ден од состанокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок руски дипломат денеска изјави дека Москва ја поздравува претстојната мисија на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во нуклеарната централа Запорожје во источна Украина, која беше окупирана од Русија, пренесе РИА Новости. Loading… Михаил Улјанов, постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации во Виена, рече дека Русија дала значаенПрочитај повеќе